Randka po amerykańsku. O kulturze miłosnych spotkań za oceanem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Randka po amerykańsku. O kulturze miłosnych spotkań za oceanem
Jak wygląda kultura randkowania w Stanach Zjednoczonych?Foto: baranq/Shutterstock

Za oceanem o wiele łatwiej nawiązać kontakt z płcią piękną - tak przynajmniej wynika z wzorów lansowanych we współczesnej kinematografii. A jak to wygląda w rzeczywistości? O kulturę randek w Ameryce zapytaliśmy Jana Pachlowskiego, korespondenta Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.

Zabieganie o względy kobiet w Stanach Zjednoczonych różni się od tego, jak wygląda to w Polsce. Jak mówi Jan Pachlowski, już 200 lat temu powstawały podręczniki dla "nieświadomych Amerykanów poszukujących miłości".  Te porady, jak pisze "Washington Post", były bardziej "Playboyem" niż "Dumą i uprzedzeniem"  wyjaśnia korespondent Polskiego Radia i dodaje, że wydawnictwa uczyły m.in. dobrych manier, imponowania umiejętnościami krojenia mięsa i techniką uwodzenia.

Obecnie zwyczaje miłosnych podbojów oczywiście uległy zmianie. Jak jednak dodaje gość "Pory na Trójkę", randkowanie w USA w dużym stopniu przeniosło się do internetu. – Popularne są portale randkowe. Zwłaszcza wśród mieszkańców miast i osób, które ukończyły college. Takie randki internetowe są najbardziej popularne między 25. i 45. rokiem życia. Amerykanie podrywają przede wszystkim właśnie przez internet; około 25 proc. tych spotkań kończyło się znalezieniem partnera lub małżonka – mówi rozmówca Karola Gnata.

Najczęściej czytane

Kto płaci za posiłek?

Tematem towarzyszącym rozmowom o randkach jest kwestia płacenia za posiłek, kawę bądź bilet. Czy powinien płacić mężczyzna, a może każdy płaci za siebie? Jak to wygląda w USA? – Tutaj, na tych pierwszych randkach, jak kobieta spotyka się z mężczyzną, to najczęściej każdy płaci za siebie. A jak mężczyzna chce zapłacić za kobietę, to jest duże zdziwienie i najczęściej pada pytanie: "Jesteś z zagranicy? A może jesteś Polakiem? Bo wy tacy jesteście". Ale to akurat taki miły komplement w naszą stronę – opowiada Jan Pachlowski.

Posłuchaj

5:07
Randka po amerykańsku. O kulturze miłosnych spotkań za oceanem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych)
Data emisji: 5.01.2023
Godzina emisji: 6.48

qch/kor

Polecane