Siła stereotypów – czy nasz zawód określa nas jako ludzi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siła stereotypów – czy nasz zawód określa nas jako ludzi?
Z ustaleń Prezesa UOKiK wynika, że konsumenci nie są informowani o handlowym charakterze tego zaproszenia ani samych badań.Foto: shutterstock/Prostock-studio

Ocenianie innych ludzi przez pryzmat tego, jaką pracę wykonują, może być dla nich krzywdzące. Zdarza się też, że przypisujemy innym szlachetne cechy, których nie posiadają, bo właśnie z nimi kojarzy się nam dana profesja.

Choć wybrany przez nas zawód czasami ma uzasadnienie w naszej osobowości, nie można mówić o tym, że jest to niezaprzeczalna reguła. – Wiele wyborów dotyczących pracy zawodowej odbywa się niejako przypadkiem. Ludzie nie planują od kołyski, że będą ratownikami medycznymi, ale szczęśliwym zbiegiem przypadków odkrywają, że taka praca by im pasowała. Wiele osób nawet do 25. roku życia nie wie, co chce robić, bo po prostu nie trafiło na żadne interesujące ich zajęcie – mówiła w Trójce psycholog Aleksandra Plewka.

Użyteczność i wysiłek

O wyborze danej profesji często decydują względy finansowe, a czasem także presja rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko zostało np. prawnikiem lub lekarzem. Ten drugi zawód niezmiennie cieszy się szacunkiem wśród Polaków, a wykonującym go osobom stereotypowo przypisujemy takie cechy charakteru jak empatia czy chęć pomagania innym ludziom.

Co ciekawe, znacznie mniej prestiżowy wydaje się na ogół zawód pielęgniarki, choć – podobnie jak praca lekarza – wiąże się on z ratowaniem ludzkiego życia. Jak tłumaczyła rozmówczyni Karola Gnata, wynika to z faktu, że doceniamy nie tylko użyteczność społeczną danej profesji, ale również wysiłek włożony w jej zdobycie.

Stereotypy wyniesione z domu

Aleksandra Plewka zauważyła, że na postrzeganie ludzi przez pryzmat ich pracy duży wpływ ma wychowanie. – Jeżeli w naszych rodzinach te stereotypy były regularnie powielane i nie mieliśmy kontaktu z różnorodnymi osobami wykonującymi dany zawód, to będzie to w nas silne.

Wciąż silne są stereotypy dotyczące kojarzenia niektórych profesji tylko z jedną płcią. W ich przełamaniu pomagają kampanie społeczne zachęcające kobiety do podejmowania edukacji na uczelniach technicznych. Ważną rolę odgrywa też popkultura, na przykład popularne programy telewizyjne z udziałem sławnych kucharzy, które zmieniają postrzeganie gotowania jako profesji przypisanej wyłącznie paniom.


Posłuchaj

10:01
Czy nasz zawód określa nas jako ludzi? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 3.01.2023
Godzina emisji: 8.14

kc/kor


Polecane