Metallica, Peter Gabriel i Iggy Pop – na czyje albumy warto czekać w 2023 roku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Metallica, Peter Gabriel i Iggy Pop – na czyje albumy warto czekać w 2023 roku?
Iggy Pop, określany "ojcem chrzestnym punk rocka" zaprezentuje swój nowy album fanom już 13 stycznia 2023 rokuFoto: Shutterstock/Denis Makarenko

Metallica, Peter Gabriel, Iggy Pop i grupa Riverside są wśród artystów, którzy w nadchodzących miesiącach mają ucieszyć fanów nowymi albumami. Subiektywnego wyboru najciekawszych płytowych premier 2023 roku dokonał Michał Kirmuć.

14 kwietnia, po siedmiu latach oczekiwania, z nowej płyty swoich ulubieńców będą się cieszyć fani zespołu Metallica. Krążek "72 Seasons" ma opowiadać historię pierwszych 18 lat życia człowieka, "które kształtują nasze prawdziwe lub fałszywe ja" – jak to ujął wokalista James Hetfield. Wybrany na pierwszy singiel utwór "Lux Æterna" pokazuje, że grupa ma wielką ochotę na powrót do swoich thrashmetalowych korzeni. – Już wiemy, że Metallica nie bierze jeńców – komentuje Michał Kirmuć.   

Dziennikarz muzyczny Trójki radzi też zwrócić uwagę na nadchodzące dwie płyty formacji The Smashing Pumpkins, będące częścią trylogii "Atum: A Rock Opera in Three Acts". Po wydanym w listopadzie akcie pierwszym kolejne dwa ujrzą światło dzienne 31 stycznia i 23 kwietnia. A 18 maja do Polski zawita Peter Gabriel. Koncert w krakowskiej Tauron Arenie będzie inauguracją europejskiego tournée artysty. Jest duża szansa, że do tego czasu ukaże się pierwszy od 20 lat premierowy album Gabriela – choć ta informacja nie została jak dotąd oficjalnie potwierdzona.

Pewne jest natomiast, że już 13 stycznia ukaże się 19. studyjna płyta w dyskografii Iggy'ego Popa. "Every Loser" ma być powrotem do korzeni wokalisty, określanego mianem "ojca chrzestnego punk rocka". Tydzień później premierę będzie miał album "Rush" firmowany nazwą Maneskin. – Jak można przypuszczać po sukcesie piosenek "Mammamia" czy "Supermodel", które pojawiły się jeszcze w zeszłym roku, na sukces komercyjny płyty grupa Maneskin może liczyć w ciemno – uważa Michał Kirmuć.

źródło: YouTube / Iggy Pop Official

20 stycznia do sklepów trafi też nowy, długo wyczekiwany album zespołu Riverside, zatytułowany "ID.Entity". Pierwsza płyta nagrana z udziałem gitarzysty Macieja Mellera może zaskoczyć brzmieniem odbiorców przyzwyczajonych do rocka progresywnego, z którego do tej pory słynęła warszawska formacja. – Tak między nami jednak, mogę państwa zapewnić, że fani zespołu Riverside nie będą rozczarowani – twierdzi Kirmuć.


Posłuchaj

4:37
Płytowe rekomendacje Michała Kirmucia na 2023 rok (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Materiał: Michał Kirmuć
Data emisji: 2.01.2023
Godzina emisji: 8.12

kc


Polecane