Biznes i medycyna nie idą w parze
2011-02-08, 18:02 | aktualizacja 2011-02-08, 18:02
Marek Balicki (SLD): Jeśli szpitale będą działać jako spółki prawa handlowego, to naturalnie nacisk będzie kładziony na aspekt ekonomiczny, a zrezygnujemy z misji.
Posłuchaj
Marek Balicki, były minister zdrowia podkreślił, że często otrzymuje sygnały, iż dostępność do konsultacji specjalistycznych i niektórych zabiegów szpitalnych pogarsza się.
Jego zdaniem należy zwiększyć finansowanie służby zdrowia ze środków publicznych. - Inne kraje, na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego, przeznaczają na to wyższy procent PKB - zauważył.
Wiceminister zdrowia Jakub Szulc (PO) powiedział, że w tym roku przeznaczono na służbę zdrowia podobną kwotę pieniędzy jak w zeszłym. - Niestety, w przypadku publicznej służby zdrowia, wszyscy o tym wiemy, borykamy się z syndromem krótkiej kołdry i zawsze tak będzie, gdyż świadczenia są limitowane - powiedział.
Balicki zwrócił uwagę na fakt, że zmiany, jakie mają być wprowadzone przez nowy pakiet zdrowotny, mogą być niekorzystne dla szpitali państwowych. - Ustawa o działalności leczniczej faktycznie zmusza samorządy terytorialne do przekształcania szpitali w spółki, jeśli te przynoszą straty. Ale ministerstwo zdrowia już nie mówi o tym, co robić, gdy i spółka będzie na minusie - podkreślił.
Minister Szulc przyznał, że oczywiście samo przekształcenie nie jest lekiem na całe zło. - Chcemy, by właściwy organ założycielski, a więc jednostka samorządu terytorialnego, bacznie przyglądał się temu, co w tym szpitalu się dzieje - powiedział. Samorządy mają zatem restrukturyzować placówki zdrowotne lub ponosić konsekwencje finansowe ich złego funkcjonowania.
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.
(asz)