Astronomowie alarmują: niebo jest coraz bardziej zanieczyszczone światłem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Astronomowie alarmują: niebo jest coraz bardziej zanieczyszczone światłem!
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Tradycyjnie do kolacji wigilijnej siadamy, kiedy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Problem w tym, że z powodu zanieczyszczenia nieba światłem gwiazdy coraz trudniej dziś dostrzec. Temat, szczególnie w miastach, nie jest nowy, teraz jednak zaczęto się nim zajmować na poważnie.

  • W centrum miasta, patrząc nocą w niebo, można dostrzec zaledwie ok. 200. gwiazd. Na leśnej polanie zaś – nawet do siedmiu tysięcy!
  • Dopiero od niedawna problem zanieczyszczenia nieba światłem dostrzegany jest w szerszym kontekście, nie tylko astronomicznym

Wystarczą niewielkie osłony

– Chodzi o to, aby niebo było ciemne i żebyśmy my, astronomowie, astrofotografowie, pasjonaci gwiazd, mogli w nie popatrzeć. Dzisiaj na kampusie Morasko jest fatalnie, ponieważ jest też duże zachmurzenie. Ten ogrom lamp jest przez chmury potęgowany, ponieważ światło zaczyna się od nich odbijać i w efekcie robi się wielka łuna – opowiada Justyna Olszewska, doktorantka astronomii UAM. Jest współautorką dotyczącego ochrony nieba nad kampusem projektu, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie EkoMasters 2022. – Mamy nadzieję, że zostanie zrealizowany. Wystarczyłoby na lampach, które tutaj są, założyć osłony. One spowodowałyby, że to światło się nie rozprasza, nie świeci w górę, w niebo – tłumaczy.

Problemy ze snem i depresja

– Zanieczyszczenie światłem jest problemem nie tylko dla tych, którzy chcą oglądać gwiazdy. Powoduje ono np. zaburzenie cyklu dobowego u zwierząt i u ludzi, kłopoty ze snem. Potrafi doprowadzić do zaburzenia naturalnych tras ssaków, ale też owadów. Z kolei u nas wiąże się z nadmiernym stresem, depresją i szeregiem innych problemów – wskazuje Paweł Jaskuła z Good Night Collective. – Dwa lata temu byliśmy na pierwszej konferencji na ten temat na Teneryfie. Wcześniej ten temat nie był podnoszony, ale nie da się ukryć, że problem rośnie wykładniczo. To nie jest tak, że on został zaniedbany, ale trzeba działać szybko – ostrzega.

Przeczytaj także

Posłuchaj

4:35
Zanieczyszczenie nieba światłem stanowi coraz większy problem
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Krzysztof Polasik
Data emisji: 21.12.2022
Godzina emisji: 17.18

pr/kor

Polecane