Wspomnienie ikony. Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie ikony. Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu
Grzegorz Ciechowski ma swój mural na jednym z toruńskich blokówFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Koncerty, wystawy i rozbrzmiewająca na każdym kroku muzyka – tak w tym tygodniu wygląda Toruń. W mieście, w dniach 11-17 grudnia, odbywa się ósma edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego.

22 grudnia minie 21 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego. W Toruniu, gdzie artysta studiował polonistykę i gdzie rozpoczynał karierę z zespołem Republika, jak co roku o tej porze, odbywają się dni pamięci jednej z najważniejszych postaci polskiej muzyki rockowej. Od niedzieli muzyka Ciechowskiego rozbrzmiewa w toruńskich tramwajach i galeriach handlowych, organizowane są też koncerty, wystawy i konkursy recytatorskie.

"Szczyl" idzie w ślady Ciechowskiego

W piątek, 16 grudnia, o godz. 19.00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki rozpocznie się koncert "Ciechowski symfonicznie" w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina. Zwieńczeniem VIII Dni Grzegorza Ciechowskiego będzie sobotni koncert w klubie Od Nowa, w czasie którego zostanie wręczona Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku trafi ona do młodego rapera Tymoteusza Rożynka, działającego pod pseudonimem "Szczyl".

– Idąc z duchem czasu i tego, czym rzeczywiście żyje młodzież, jakie ma problemy, jakimi sprawami się interesuje i jaki przekaz najłatwiej do niej dociera, wybraliśmy artystę, który z jednej strony jest głosem tego pokolenia, a z drugiej strony jest artystą trochę odrębnym, bo neguje wiele schematów, które są przypisane do tego gatunku – powiedział Mariusz Składanowski, dziennikarz muzyczny i członek kapituły przyznającej nagrodę.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu!

Z kolei w Centrum Kultury "Dwór Artusa" będzie można zwiedzić multimedialną instalację poświęconą Ciechowskiemu. Będą tam pokazane rękopisy tekstów autorstwa artysty, będzie też można posłuchać jego muzyki i obejrzeć relację z koncertu w radiowej Trójce w 1994 roku. – Będzie to miejsce bardzo klimatyczne i intymne, w którym będzie można wejść w świat Grzegorza – mówiła w Trójce Anna Skrobiszewska, współautorka instalacji i wdowa po muzyku.


Posłuchaj

3:58
Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału: Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Data emisji: 15.12.2022
Godzina emisji: 15.12

kc/kor

Polecane