Grzegorz Ciechowski. Między Obywatelem G.C. a "Wiedźminem"

– Jego słowa wciąż mają tę samą moc. Myślę nawet, że są mocniejsze – mówił Michał Margański, zapraszając na drugą godzinę audycji "W tonacji Trójki", której bohaterem był Grzegorz Ciechowski. Poświęcona ona była rzadziej prezentowanym utworom muzyka. 

Grzegorz Ciechowski. Między Obywatelem G.C. a "Wiedźminem"

Grzegorz Ciechowski

Foto: Studio69 / Studio69 / Forum

Jako pierwszy usłyszeliśmy utwór "Nie pytaj o Polskę" Obywatela G.C. – Z płyty "Tak, tak" opublikowanej w 1988 roku przez Polskie Nagrania z numerem katalogowym SX2707. Kultowy, legendarny i ponadczasowy – podkreśla dziennikarz muzyczny Trójki. Grzegorz Ciechowski jest autorem zarówno słów, jak i muzyki do tej piosenki. – W utworze pojawili się Adam Went na saksofonie, słychać trąbkę Tomasza Stańki, na basie grał Krzysztof Scierański, na gitarze John Porter i Marcin Otrębski. W nagraniu tej płyty wziął także udział Wojciech Karolak na organach, José Torres na perkusjonaliach i wokalnie w chórkach Małgorzata Potocka i Agnieszka Kossakowska. Grzegorz Ciechowski oczywiście śpiewał, ale też zaprogramował instrumenty elektroniczne i był producentem tej płyty. Album nagrano między lutym a kwietniem 1988 roku. Przywołuję te wszystkie szczegóły, bo poza oczywistymi nagraniami, które emitowaliśmy w ciągu dnia, tego wieczoru chciałbym, żebyśmy posłuchali utworów, w których jawi się jako spiritus movens wielu nagrań, niejako cień brzmieniowy odpowiedzialny za wiele elementów i jednocześnie autor słów – dodaje Michał Margański.  

Grzegorz Ciechowski innym muzykom

Takich projektów, jak przypomina gospodarz "W tonacji Trójki", było w życiu Grzegorza Ciechowskiego bardzo dużo. Wielu artystów z polskiej sceny muzycznej zawdzięcza mu bardzo wiele. – Warto wspomnieć Kasię Kowalską, Basię Sikorowską, Lady Pank i płytę "Tacy sami", gdzie do kilku utworów napisał tekst, Mafię, Katarzynę Groniec, Marcina Rozynka i Justynę Steczkowską – przypomina Michał Margański. 

Debiutancka płyta Justyny Steczkowskiej "Dziewczyna szamana" pełna jest "przypraw", które dosypał Grzegorz Ciechowski zarówno w warstwie słownej, jak i muzycznej. – To było w 1996 roku, czyli w okresie, kiedy nasz bohater jawił się jako pełnoprawny producent muzyczny – zaznacza. Mogliśmy posłuchać m.in. mniej popularnych remiksów z tej płyty, a także nagrań powstałych we współpracy z niemiecką artystką, ukrywającą się pod pseudonimem Mona Mur. Jej zwieńczeniem był album "Warsaw". 

Filmowe drogi Grzegorza Ciechowskiego

Grzegorz Ciechowski był także autorem muzyki filmowej. Jego ostatnią płytą, wydaną w roku 2001, jest ścieżka dźwiękowa do filmu "Wiedźmin" w reżyserii Marka Brodzkiego, który jako pierwszy przeniósł na ekran prozę Andrzeja Sapkowskiego. W 2002 roku Grzegorz Ciechowski został nagrodzony pośmiertnie Orłem za najlepszą muzykę filmową. Nie była to jednak jego pierwsza taka współpraca. Wcześniej skomponował muzykę do serialu "Różowy pompon". 


Wiele wcieleń Grzegorza Ciechowskiego (W tonacji Trójki)
49:12
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polskie Radio w hołdzie Ciechowskiemu

22 grudnia w Trójce przez cały dzień wspominaliśmy Grzegorza Ciechowskiego. Co godzinę na antenie pojawiały się jego utwory, o artyście mówili też jego współpracownicy i przyjaciele. Twórczość Ciechowskiego wypełniła w całości "Naszą tonację" (12.05-13.00) Michała Kirmucia oraz "NocHarmonię" (22.05-23.00) Julii Sawickiej-Kotomskiej.

Z okazji 20 rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego Polskie Radio uruchomiło też serwis specjalny ciechowski.polskieradio.pl, poświęcony życiu tego nietuzinkowego artysty i człowieka. Działa również całodobowe radio Ciechowski Non Stop, w którym można posłuchać utworów z całej kariery byłego lidera Republiki oraz jego kompozycji w interpretacji innych wykonawców.

***

Tytuł audycji: W tonacji Trójki 
Prowadzi: Michał Margański
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 20.08

gs/kr


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.