Języki hermetyczne. O tym, jak komunikujemy się w grupach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Języki hermetyczne. O tym, jak komunikujemy się w grupach
Swój własny, specyficzny styl komunikacji językowej mają pary, małżeństwaFoto: fizkes/Shutterstock

Język hermetyczny to rodzaj mowy lub zachowania charakterystyczny dla pewnej grupy ludzi, który jednak w naturalny sposób przenika do naszej mowy codziennej. Niejednokrotnie można spotkać się z powiedzeniem, że zakochani żyją w swoim świecie i mówią do siebie językiem miłości. Podobnie jest w przypadku języka branżowego czy sposobu, w jaki rozmawiamy z naszą drugą połówką.

Językiem branżowym w mniejszym bądź większym stopniu posługują się przedstawiciele każdego zawodu. Na potrzeby sprawnej komunikacji wytwarza się system zwrotów, skrótów i określeń, które odnoszą się do konkretnych zagadnień. Taki język funkcjonuje również wśród dziennikarzy: mówi się chociażby o forszpanie (wstęp, zapowiedź audycji), setkach (wycięty fragment wypowiedzi, najlepiej nie dłuższy niż 30 sekund) albo o paszczy. – To nagrywanie własnym głosem materiału, tekstu, który mówimy przed dźwiękiem. Paszcza to może być też cały materiał złożony z wypowiedzi dziennikarza i gościa, zamknięty jakąś klamrą – wyjaśnia Monika Suszek, dziennikarka Programu 3 Polskiego Radia.

Slangu zawodowego używają na przykład strażacy, żołnierze, kolejarze, ale też osoby pracujący w korporacji. Co ciekawe, zwroty z żargonu korporacyjnego przenikają również do języka powszechnego. – Każda korporacja ma swój specyficzny żargon, slang. Natomiast myślę, że jest wiele wyrazów, które weszły z życia korporacyjnego do życia codziennego, i używamy ich, często nie mając świadomości, że wyszły one z biznesu – wyjaśnia Grzegorz Rippel, wykładowca akademicki i doradca zawodowy. – Przykładem jest deadline, czyli termin końcowy na wykonanie czegoś. Pracuję również na uczelni, więc na co dzień pracuję ze studentami, czyli case'ami. Tak naprawdę jest to studium przypadku – dodaje wykładowca.

Najczęściej czytane

Język w związku

Swój własny, charakterystyczny styl porozumiewania się mają również pary i małżeństwa. Jest to wyjątkowy, wielopoziomowy przykład komunikacji. – Czasem takie sformułowania mogą dać drugiej stronie do myślenia. Na przykład w sformułowaniu "nasze dzieci dawno nie widziały się z babcią" może być subtelny przekaz, że teściowa ma przyjechać do nas na najbliższy weekend – wyjaśnia psycholog Krzysztof Kosy.

Zaawansowanie takiego języka często odpowiada stopniowi zaawansowania samego związku. – Istotna jest forma, w jakiej się do siebie zwracamy. Czyli takie "kochanie, misiu, Krzysiu, Krzysztofie" może sugerować, jak interpretować dalszą część komunikatu – mówi psycholog.

Posłuchaj

4:44
Różnorodność języka. O tym, jak komunikujemy się w różnych grupach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat 
Materiał: Jakub Witkowski
Data emisji: 15.12.2022
Godziny emisji: 7.11

qch/kor

Polecane