Jeśli nie masz odklejki, to wiesz, że goblin mode jest na essie… Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jeśli nie masz odklejki, to wiesz, że goblin mode jest na essie… Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku
zdj. ilustracyjneFoto: lassedesignen/Shutterstock

Znamy już Młodzieżowe Słowo Roku: to "essa", słowo oznaczające pozytywne w wielu aspektach nastawienie do rzeczywistości. Wyróżniono też "odklejkę", czyli utratę, także w różnych aspektach, kontaktu z rzeczywistością. Rada Językowa Oksfordu również ogłosiła wyniki swojego plebiscytu na Słowo Roku. Tam zwycięstwo należy do określenia "goblin mode" (tryb goblina) i zdaniem ekspertów idealnie oddaje współczesne nastroje społeczne. 

  • Rozstrzygnięto organizowany przez PWN plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku: jest nim "essa"
  • Organizowany przez Radę Językową Oksfordu plebiscyt na Słowo Roku wygrał "goblin mode" (tryb goblina)

Bardzo pozytywna "essa"

– "Essa" to wyraz mówiący, że mamy pozytywne nastawienie do rzeczywistości, że coś przychodzi nam z łatwością, że jest miłe, przyjemne. Możemy się tak witać i żegnać. Można też robić coś "na essie", można być "na essie" lub "w essie" – tłumaczy polonistka Aneta Korycińska, oligofrenopedagog, autorka książek, która prowadzi także bloga "Baba od polskiego". – A więc zdanie "Tato, jesteś w essie" oznacza "Tato, jesteś w porządku" – wskazuje.

– Wyróżniono także "odklejkę": słowo bardzo ładne, bo polskie i niebędące zapożyczeniem. Dotyczy oderwania od rzeczywistości i jest np. dobrym komentarzem w internecie: można napisać, że ktoś "ma odklejkę". A zarazem nie jest obraźliwe, bo i o sobie można powiedzieć: "Przepraszam, miałam/em odklejkę", czyli np. zgubiłam wątek – wyjaśnia.

Kto za tym stoi?

Są jednak pewne wątpliwości: Młodzieżowe Słowo Roku zostaje wybrane przez językoznawców z puli słów i sformułowań zgłoszonych przez internet. I można się zastanawiać, kto je zgłasza, a potem na nie głosuje. – Nie wyobrażam sobie 12-latka, który by zgłaszał słowa na stronę PWN. Robią to raczej jego rodzice i nauczyciele. Prawdopodobnie są to słowa, które zasłyszeli w domu bądź szkole – przypuszcza rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Tymczasem w Oksfordzie…

Tymczasem na uniwersytecie w Oxfordzie wybierane jest Słowo Roku. Nie młodzieżowe, ale takie, które ma pokazywać faktyczny obraz rzeczywistości językowej z danego roku. – Tam są trzy słowa: "goblin mode" (tryb goblina), "metaverse" oraz "I stand with…" (Jestem z… – tu najczęściej wskazywano Ukrainę). "Tryb goblina" pojawił się na Twitterze już w 2009 roku, ale w czasie pandemii bardzo wzrosła popularność tego zwrotu – mówi Trójkowy gość. – To nie jest nic negatywnego. Można o sobie powiedzieć: "Mam tryb goblina, nie wychodzę z domu", czyli… siedzę w piżamie – tłumaczy.

– "Tryb goblina" znaczy, że nie jestem ładny, wyszykowany, elegancki. To też ma pokazywać, żebyśmy włączali do social mediów taki całkowity naturalizm – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

13:19
"Essa" Młodzieżowym Słowem Roku (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Aneta Korycińska (polonistka, oligofrenopedagog, autorka książek, prowadzi bloga "Baba od polskiego")
Data emisji: 8.12.2022
Godzina emisji: 12.42

pr/kor

Polecane