Pałac w Oblęgorku, czyli dar narodu dla Henryka Sienkiewicza
2022-12-14, 12:12 | aktualizacja 2022-12-14, 17:12
Majątek w Oblęgorku został podarowany Henrykowi Sienkiewiczowi na 25-lecie jego pracy literackiej. Zakupiono go ze składek Polaków, którzy w ten sposób chcieli podziękować pisarzowi za jego dotychczasową pracę. Dziś w pałacyku w Oblęgorku znajduje się muzeum poświęcone laureatowi Literackiej Nagrody Nobla, do którego w "Trójce po królewsku" zapraszają Marta Piasecka i Marek Gaworski.
Pałacyk, który otrzymał Henryk Sienkiewicz, był pomysłem komitetu jubileuszowego pod przewodnictwem m.in. księcia Michała Radziwiłła. W 1899 roku postanowił on zorganizować zbiórkę na zakup majątku ziemskiego jako prezent dla pisarza z okazji jego jubileuszu. Plan podarowania Sienkiewiczowi pałacyku powstał już wcześniej. – Tak naprawdę miała się odbyć w 1897 roku, ale na prośbę samego Sienkiewicza przeniesiono to na rok 1900. Wiązało się to z tym, że wcześniej odbywały się liczne uroczystości na cześć Adama Mickiewicza, w które sam Sienkiewicz był zaangażowany – opowiada Marek Gaworski.
Majątek w Oblęgorku nie był pierwszym wyborem komitetu. – Kiedy zakończono zbiórkę pieniędzy, a zebrano wówczas pokaźną kwotę 70 tysięcy rubli, komitet z różnych propozycji zdecydował się na dwie: jedną była kamienica w Warszawie, a drugą – majątek ziemski. Wyboru dokonał sam pisarz, który zdecydowanie wolał Oblęgorek od Warszawy. Jak mówiono, Sienkiewicz długo pamiętał wyprowadzkę z matką i ojcem z rodzinnego majątku i przeprowadzkę do Warszawy – wyjaśnia rozmówca Marty Piaseckiej.
- Pałacyk w Opinogórze: dawniej siedziba Krasińskich, dziś Muzeum Romantyzmu
- Zamek w Golubiu-Dobrzyniu: od własności biskupów po fortecę pod rządami kobiet
Letnia rezydencja
Sienkiewicz po raz pierwszy do swojego pałacyku przyjechał, incognito, latem 1901 roku. – Pisarz był pod bardzo dużym wrażeniem tego, co zobaczył. Ten moment przekonał go o słuszności swojego wyboru. Mimo że myślał, iż zostanie w pałacu na stałe, to służył on Sienkiewiczowi jedynie jako letnia rezydencja w trakcie jego wielu podróży po Europie – opowiada Marek Gaworski.
Rodzina samego pisarza przebywała w Oblęgorku do 1944 roku. – Pod koniec lat 50. dzieci Sienkiewicza, Jadwiga Korniłowicz oraz Henryk Józef, przekazały pałac w ręce państwa. Ono urządziło tam muzeum pisarza, który, przypomnijmy, w 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości – wyjaśnia gość Programu 3 Polskiego Radia.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 9.38
qch/kor