11 listopada 1918 roku – fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę
2022-11-11, 12:11 | aktualizacja 2022-11-11, 16:11
W tym wydaniu audycji mówiliśmy o deklaracji odzyskania przez Polskę niepodległości. – Sytuacja była bardzo trudna, nie było szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił, co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego – mówił na antenie Trójki historyk prof. Tomasz Gajownik.
Listopad 1918 – wykorzystane słabości przeciwników
Jaka była sytuacja geopolityczna w tym, tak ważnym dla nas, czasie? Co przyczyniło się do osiągnięcia tego niebywałego sukcesu? – Tamte wydarzenia to niesamowity fenomen, z punktu widzenia geopolitycznego wykorzystaliśmy słabości naszych dwóch największych przeciwników. Z jednej strony to Niemcy, które wtedy były na drodze do kapitulacji, a z drugiej – Rosja, pogrążona w nasilającej się wojnie domowej. Mieliśmy także nieuregulowane kwestie z naszymi sąsiadami – powiedział prof. Gajownik.
Jak największe korzyści dla Polski
Dodał, że na ziemiach polskich stacjonowały wówczas ogromne siły niemieckie. – Sytuacja była bardzo trudna, bez szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego.
Czytaj też:
- "Droga do Niepodległej". Najważniejsze momenty zmagań o wolną Polskę
- 104 lata temu Polska odzyskała wolność. Andrzej Sowa: mieliśmy szczęście, bo wszyscy zaborcy przegrali wojnę
Tandem Piłsudski – Dmowski
Historyk podkreślił role Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. – Piłsudski był zwierzęciem politycznym, potrafił się odnaleźć w niepewnych sytuacjach. Miał dobrą rękę do współpracowników, to był cały sztab ludzi, który pracował wspólnie z opozycją. Ale niebywałe zasługi miał również Roman Dmowski. Ten tandem – Dmowski na arenie międzynarodowej, Piłsudski w kraju – osiągnął maksimum, więcej nie dało się uzyskać – mówił Tomasz Gajownik.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Niezła historia
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: prof. Tomasz Gajownik
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 10.48
mo/kor