Trójka|Trójkowy komentarz dnia
Michał Gramatyka: temat atomu powinien być wyjęty poza nawias sporu politycznego
2022-10-31, 19:10 | aktualizacja 2022-10-31, 19:10
– Jestem w stu procentach przekonany, że tego typu inwestycje muszą być planowane w konsensusie, w zgodzie między rządem a opozycją – tak Michał Gramatyka (Polska 2050) odniósł się do kwestii rozwoju energii atomowej w Polsce. Poseł stwierdził, że temat atomu powinien być wyjęty poza nawias sporu politycznego.
Do 2043 r. w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe, a prace nad pierwszym reaktorem mają się rozpocząć za dwa lata. Partnerem naszego kraju w budowie inwestycji będzie amerykańska firma Westinghouse. Ponadto polski rząd podpisał listy intencyjne z Koreą Południową.
Do kwestii rozwoju energetyki jądrowej w Polsce odniósł się na antenie Programu 3 Polskiego Radia poseł Michał Gramatyka (Polska 2050). Jak ocenił, w ostatnim czasie "podjęto dużo długoterminowych i odpowiedzialnych decyzji". – Nie do końca podoba mi się to, że odbyło się to bez jakiejś szerszej debaty, na przykład w polskim parlamencie. To są decyzje, których skutki będziemy odczuwać przez najbliższych kilkadziesiąt lat – wyjaśnił.
Poseł ocenił, że planowane inwestycje będą oparte na dobrych, konkretnych technologiach. – Amerykanie i Koreańczycy mają duże doświadczenie w budowie tego typu siłowni – wskazał, jednocześnie podkreślając, że "elektrownia jądrowa jest Polsce potrzebna".
Rozwój energetyki jądrowej w Polsce
Gość audycji odniósł się także do tego, jaki wpływ na polską gospodarkę będą miały decyzje o rozwoju energetyki jądrowej. Stwierdził, że dowiemy się, jaka to będzie dla nas szansa gospodarcza, gdy zobaczymy gotowe kontrakty i wynegocjowane przez rząd umowy. Podkreślił zarazem, że kwestiami, które będą ważniejsze dla naszego kraju, będą korzyści klimatyczne.
Poseł dodał również, że temat atomu powinien być bezwzględnie wyjęty poza nawias sporu politycznego w Polsce. – Jestem w stu procentach przekonany, że tego typu inwestycje muszą być planowane w konsensusie, w zgodzie między rządem a opozycją – podkreślił Michał Gramatyka.
- "Sześć reaktorów w trzech miejscach". Premier przedstawił plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce
- Rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Sasin: projekty koreański i amerykański wzajemnie się uzupełniają
Więcej w nagraniu.