"Bohemian Rhapsody" grupy Queen – zagranie va banque, które się opłaciło

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bohemian Rhapsody" grupy Queen – zagranie va banque, które się opłaciło
Nagrywając "Bohemian Rhapsody", muzycy Queen mieli za sobą pięć lat wspólnego grania, a na koncie grupy widniały trzy albumy studyjneFoto: Shutterstock/Stefano Chiacchiarini '74

31 października 1975 roku ukazał się singiel "Bohemian Rhapsody" zespołu Queen. Piosenka, która nie miała prawa zaistnieć na radiowych antenach, stała się jednym z największych przebojów wszech czasów.

Nagrywając "Bohemian Rhapsody", muzycy Queen mieli za sobą pięć lat wspólnego grania, a na koncie grupy widniały trzy albumy studyjne. Nie byli już anonimowi, ale daleko im było do statusu supergwiazd rocka, jakimi mieli stać się w przyszłości. Wciąż jeszcze groziło im, że będą musieli iść do tzw. normalnej pracy. – Nie zarabiali za dużo, postanowili postawić wszystko na jedną kartę – mówiła w Trójce Dagmara Szymańska, szefowa polskiego fanklubu Queen.

Wszystko, co najlepsze

Ową kartą okazała się trwająca blisko sześć minut rockowa suita autorstwa Freddiego Mercury'ego. Zespół pracował nad nią w studiu nagrań około trzech tygodni, używając do tego dwudziestoczterościeżkowego magnetofonu. Końcowy efekt okazał się spektakularny. – To jest kwintesencja zespołu Queen, wszystko, co najlepsze. Mamy balladę, rock, operowe chórki, solówkę gitarową. To zapada w pamięć i człowiek się zakochuje – stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Utwór, który dziś uważa się powszechnie za arcydzieło, nie wzbudził zachwytu przedstawicieli wytwórni płytowej EMI. Wydanie go na singlu uważali za komercyjne samobójstwo, a walkę, jaką Mercury wraz z kolegami musieli stoczyć, by przekonać menedżerów do swych racji, barwnie pokazuje jedna ze scen filmu "Bohemian Rhapsody" z 2018 roku.

Czternaście razy Kenny'ego Everetta

Kto wie, jak potoczyłyby się losy piosenki, gdyby nie Kenny Everett, zaprzyjaźniony z zespołem Queen DJ radia Capital. Wbrew obowiązującym trendom odważył się on zaprezentować monumentalne dzieło na antenie… i to aż czternaście razy w ciągu jednej doby. Było to oczywiście możliwe dzięki entuzjastycznym reakcjom słuchaczy, którzy wkrótce potem gremialnie ruszyli do sklepów, by zakupić singiel z tym utworem.

źródło: YouTube / Queen Official


Piosenka "Bohemian Rhapsody" dotarła na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii i do drugiego miejsca na liście amerykańskiego "Billboardu". Zawierający ją album "A Night at the Opera", wydany 21 listopada 1975 roku, pokrył się platyną, a sam zespół Queen awansował do pierwszej ligi gwiazd brytyjskiego rocka.


Posłuchaj

3:38
"Bohemian Rhapsody" – zagranie va banque grupy Queen (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Dagmara Szymańska (szefowa polskiego fanklubu Queen)
Data emisji: 31.10.2022
Godzina emisji: 12.27

kc/kor

Polecane