Lokalnie i naturalnie: poznajcie lokalną kuchnię Aglomeracji Wałbrzyskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lokalnie i naturalnie: poznajcie lokalną kuchnię Aglomeracji Wałbrzyskiej
Festiwal Smaków to doskonała okazja, by spróbować regionalnych potraw, zakorzenionych historycznie.Foto: Shutterstock

Już po raz kolejny Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej zorganizowała Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej. Przez miesiąc w 15. miejscach można będzie spróbować potraw, których korzenie sięgają głęboko w historię, ale przede wszystkim są związane z regionem.

  • Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej rozpoczął się we czwartek, 27 października, i potrwa cały miesiąc, do 27 listopada
  • W festiwalu bierze udział 15 miejsc: restauracje, bary, ale także browar i pijalnia wód z całego regionu

Festiwal Smaków: nie tydzień a miesiąc!

– Na Dolnym Śląsku, a szczególnie właśnie w aglomeracji wałbrzyskiej, jesteśmy otoczeni lasami. W ogóle teren Wałbrzycha i okolic na mapie turystycznej Polski nie jest jeszcze do końca odkryty. A nie ma drugiego miasta w Polsce, gdzie po pięciu minutach spaceru można znaleźć się w lesie – mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ. – Dlatego w naszej kuchni wykorzystywane jest to, co daje nam natura, czyli grzyby, owoce leśne: jagody, maliny, ale także ryby, których nasze potoki są pełne. I my wszystkie te atuty wykorzystujemy – zapewnia.

Jednym z pomysłów na promowanie regionu jest właśnie Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jego zeszłoroczna edycja trwała tydzień i tak się spodobała, że w tym roku została wydłużona do miesiąca.

Śląskie niebo, czarne gołąbki krużewnickie, ciastko „Basia”

– Jesteśmy terenem przygranicznym i wpływy różnych narodów krzyżowały się tutaj przez stulecia i to ma również odzwierciedlenie w kuchni, którą tutaj serwujemy: łączymy w niej tradycję, historię i nowoczesność. Bo np. czarne gołąbki krużewnickie zawijane w czerwoną kapustę są nawiązaniem do słynnych Kargulowych i Pawlakowych Krużewnik. To przepis ludności, która osiadła tutaj po wojnie – opowiada Trójkowy gość. – Z kolei śląskie niebo jest recepturą o wiele starszą. To było regionalne danie na bazie mięsa wieprzowego, serwowane na Dolnym Śląsku już od XVII wieku. Jak widać to bardzo stara receptura, która była przez całe dziesięciolecia zapomniana. Dzięki festiwalowi będzie jednym z dań serwowanych w Zamku Grodno – zachęca.

– Receptury są autorskimi pomysłami szefów kuchni poszczególnych lokali. Część dań jest w typie fusion, ale wiele z nich ma źródło w historycznych dokumentach i nawiązuje do nich – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:07
Wystartował Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Mateusz Mykytyszyn (rzecznik prasowy Zamku Książ, wolontariusz Lokalnej Organizacji Turystycznej w Wałbrzychu)
Data emisji: 28.10.2022
Godziny emisji: 11.42

pr

Polecane