Baranina – niedoceniane mięso. Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Baranina – niedoceniane mięso. Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni
Duszona jagnięcina z warzywami (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Photo Baris

Baranina jest doceniana przez nieliczną grupę Polaków, zwłaszcza przez mieszkańców Podhala, którzy zachwalają ją jako zdrowe i, po odpowiednim przyrządzeniu, smaczne mięso. I mają rację. Baranina posiada nie tylko interesujący smak, ale także sporo walorów zdrowotnych. W dniu 20 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni o sposoby przyrządzenia tego rodzaju mięsa zapytaliśmy zarówno eksperta, jak i miejscowych.

shutterstock befsztyk 1200.jpg
La bistecca alla fiorentina. Prawdziwa sztuka mięsa

Baranina – mięso dla ubogich?

Jan Karpiel-Bułecka, znawca góralskiej kuchni, tłumaczy, że przez wieki była ona prosta, bo i gospodarstwa pod Tatrami nie były zbyt majętne. – Baraniny nigdy się nie piekło, tak jak robi się to teraz. Dusiło się ją w kotle w rosole, z dodatkiem cebuli. To wynikało z biedy. Z bulionu robiło się albo rosół z grulami, albo kwaśnicę. 


Posłuchaj

4:16
Jak przyrządzić baraninę, żeby była smaczna i dlaczego warto ją jeść? Górale odpowiadają (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Baranina po góralsku

A jak jadają baraninę mieszkańcy Podhala? – Jadamy baraninę bardzo klasycznie, czyli tak jak się podaje ją w górach od lat – jako udziec barani z naturalnymi ziołami i przyprawami, które sprawiają, że mięso staje się bardziej miękkie i kruszeje wcześniej. Do tego trochę półwytrawnego wina – odpowiada jeden z nich. – W miodzie i w czosnku. Duszoną daje się ją na patelnię albo na grilla, tak jak to teraz jest modne – dodaje inny.

Prozdrowotne właściwości 

Bulion powstały z gotowania baraniny pomaga w leczeniu przeziębienia, a ponadto samo mięso ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływających na obniżenie "złego" cholesterolu, zawiera kwas orotowy, który stanowi barierę zapobiegającą namnażaniu się komórek nowotworowych oraz witaminy z grupy B i L-karnitynę, czyli substancję, pobudzającą procesy spalania tłuszczu.

Wśród Polaków nadal panuje kiepska opinia, która ciągnie się za baraniną od czasów PRL-u, gdy na nasze stoły trafiało mięso pochodzące od starych owiec, które hodowano głównie dla wełny. Mimo to dziś baranina to jedno z najdroższych mięs. Jego cena sięga około 25 złotych za kilogram.

Jagnięcina duszona z warzywami/KGW Kościelisko

Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 

Święto Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni zostało zainicjowane w 2004 roku przez dr. Billy'ego Gallaghera – ówczesnego lidera Stowarzyszenia WACS (ang. World Association of Chefs' Societies – Światowe Stowarzyszenie Stowarzyszeń Szefów Kuchni). Według niego celem obchodów tego dnia miało być nie tylko szerzenie wiedzy o zawodzie szefa kuchni, ale też dzielenie się posiłkiem z potrzebującymi.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 6.21

kr

Polecane