Piesek, pieseł, psina – określenia naszych czworonożnych przyjaciół

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piesek, pieseł, psina – określenia naszych czworonożnych przyjaciół
O psach mówimy inaczej niż kiedyś, ich społeczne znaczenie wciąż ulega zmianieFoto: Shutterstock

W audycji rozmawialiśmy o bliskich więziach z czworonogami oraz o tym, jak zmieniająca się świadomość wpływa na obecność psich synonimów w codziennym języku. "Pogoda pod psem", "pieskie życie" czy "francuski piesek" – to tylko nieliczne powiedzenia, które tyczą się naszego życia czy charakteru, a porównują je do psa. W codziennej mowie pojawia się jednak coraz więcej określeń nacechowanych pozytywnymi emocjami.

O psach mówimy inaczej niż kiedyś

W czasach rozkwitu języków kształtowały się związki frazeologiczne, a życie psów nie było łatwe. – Nasz stosunek do nich i w ogóle zwierząt zmienił się dopiero w II połowie XX wieku. Do tego momentu psy były z reguły zwierzętami bezdomnymi i bezpańskimi, zagrażały człowiekowi. Stąd wynikało ich negatywne postrzeganie w języku od bardzo dawna – mówiła dr Monika Kresa, filolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Dodała, że to dawne postrzeganie psa jest dziś niezrozumiałe. – Coraz częściej mówimy raczej o pieskach, psinach, używamy także słowa "pieseł" – zaznaczyła. 

Czytaj też:

Zwierzę wymaga troski

Społeczne znaczenie psów wciąż ulega zmianie.  Jeszcze nie tak dawno na polskich wsiach ciągle stały na łańcuchach, to był dość powszechny widok. Teraz ta świadomość się bardzo zmieniła, przecież to istota żywa, czująca, która wymaga troski i opieki  stwierdziła dr nauk weterynaryjnych Magdalena Kalwas. 

Cerber to obecnie Puszek

Zmieniła się także wizja mitologicznego Cerbera, groźnego trójgłowego psa. – We współczesnej kulturze Cerber występuje w filmach o Harrym Potterze, tam ma na imię Puszek, zasypia i pozwala przejść obok, gdy słyszy dźwięki fletu – mówiła w Trójce prof. Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni z Uniwersytetu SWPS.


Posłuchaj

2:37
Piesek, pieseł, psina – tak coraz częściej mówimy o naszych czworonożnych przyjaciołach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 25.10.2022
Godzina emisji: 6.45

mo

Polecane