Ciepły głos, miły dotyk i mowa ciała – jak rozmawiać z psem?
2022-10-25, 11:10 | aktualizacja 2022-10-25, 11:10
Z psem łatwiej dogadać się niż z człowiekiem – takie zdanie padło podczas rozmowy z treserkami tych czworonogów. Małgorzata Daniłowicz i Jagoda Piec w "Porze na Trójkę" radziły, jak wybrać odpowiedniego psa i ułożyć sobie z nim dobre relacje.
Każdy pies ma swój własny charakter i temperament. Dlatego bardzo ważne jest, aby właściciel potrafił znaleźć nić porozumienia ze swoim czworonogiem. Na szczęście na ogół nie jest to bardzo trudne. – Z psem dużo łatwiej się dogadać, dużo łatwiej nawiązać współpracę, niż z człowiekiem, który ma masę własnych doświadczeń i niekoniecznie chcę w tę współpracę wejść – mówiła w Trójce trenerka psów Małgorzata Daniłowicz.
Czasem wystarczy ciepły głos i miły dotyk
Co w takim razie powinniśmy wiedzieć, aby nasze życie z pupilem przebiegało bezkonfliktowo? – Psy zawsze są szczere w ich pierwszej reakcji. Jeśli zaczniemy ją blokować, nie dowiemy się, o co chodzi psu i on przestanie nam odpowiadać, że czegoś się boi lub że coś jest dla niego za trudne – podpowiadała obecna w studiu Jagoda Piec, która także specjalizuje się w szkoleniu czworonogów.
W trenowaniu psów bardzo dużą rolę odgrywają odpowiednie motywatory, których mamy do wyboru sporo. – Czasem jest to ciepły głos przewodnika, czasem miły dotyk. Bardzo istotne jest zaspokojenie podstawowych potrzeb zwierzaka – tłumaczyła Małgorzata Daniłowicz.
Mimo że psa uważa się za najlepszego przyjaciela człowieka, należy pamiętać o dzielących nas różnicach. – Psy pamiętają wszystko, nawet trochę więcej niż my, tylko że mówią trochę innym językiem. Postrzegają świat troszeczkę dokładniej, szybciej też myślą, często jesteśmy dla nich za wolni w reakcjach i to bywa dla nich frustrujące – mówiła Jagoda Piec.
Rozmówczynie Karola Gnata radziły też, aby psu dawać odpowiednio dużo przestrzeni, nie zapominając przy tym o stawianiu granic.
Posłuchaj
Musimy znać ograniczenia
W "Porze na Trójkę" pojawiły się praktyczne wskazówki dotyczące wychowywania czworonogów. Na początek najważniejsze jest wypracowanie dobrych wzajemnych relacji i wzbudzenie motywacji u zwierzaka. – Pies najpierw musi chcieć. Jeśli chce, to zrozumie bardzo dużo – wyjaśniała Małgorzata Daniłowicz. – Komunikaty powinny być dość krótkie, my rozmawiamy z psem głównie mową ciała.
Trenerka zwróciła uwagę, że długość szkolenia zależy w dużym stopniu od zdolności komunikacji pomiędzy panem a jego pupilem. – Jeśli zrozumieliśmy bardzo dobrze jednego psa, i wymagało to na przykład pięciu lat, to przy drugim psie może się okazać, że ten kontakt przyjdzie bardzo szybko. Bo już potrafimy rozmawiać po psiemu.
Małgorzata Daniłowicz radziła, aby przed podjęciem decyzji o przygarnięciu czworonoga dobrze się zastanowić i skorzystać ze specjalistycznej wiedzy. – Warto podjechać do hodowli, popatrzeć, czy dany typ psa mi pasuje, czy odpowiada mi jego temperament, dowiedzieć się na temat jego potrzeb. Jeżeli na przykład podoba nam się husky, bo ma piękne niebieskie oczy, a mamy dla niego godzinę czy półtorej godziny dziennie, to taki husky będzie naprawdę sprawiał problemy. Musimy znać swoje ograniczenia.
Posłuchaj
Czytaj też:
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Karol Gnat
Goście: Małgorzata Daniłowicz i Jagoda Piec (trenerki psów)
Data emisji: 25.10.2022
Godziny emisji: 7.20, 7.50
kc/kor