Forum Inteligentnego Rozwoju: gdzie naukowcy-wizjonerzy spotykają się z biznesem i samorządami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Forum Inteligentnego Rozwoju: gdzie naukowcy-wizjonerzy spotykają się z biznesem i samorządami
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Matej Kastelic/Shutterstock

W Toruniu już po raz piaty trwa trzydniowe Forum Inteligentnego Rozwoju. Od samego początku istnienia forum wiodącym tematem są wyzwania innowatorów związane z transferem wiedzy z sektora nauki do biznesu oraz z pomyślnym wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych usług i produktów. Pomysłodawcy i organizatorzy skupiają uwagę nie tylko na projektach wdrożeniach, ale także na badaniach podstawowych, bez których innowacje nie powstaną – właśnie takie projekty szczególnie promują, aby zwiększyć szansę na wykorzystanie tych badań w przyszłości w praktyce gospodarczej.


internet biznes1200.jpg
Algorytm prawdę Ci powie o Twoim biznesie

A więc po pierwsze innowacje, a po drugie – ich promowanie. Taki właśnie jest plan naukowców, którzy już po raz kolejny spotkali się i przez trzy dni rozmawiają w mieście Kopernika w ramach Forum Inteligentnego Rozwoju. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Odkrycia zmieniają świat. Dajmy im szansę”.


Posłuchaj

2:16
Forum Inteligentnego Rozwoju Toruń 2021 (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Popularyzacja i komunikacja pozabadawcza: to jest najważniejsze. Skupiamy się na badaniach podstawowych, aplikacyjnych i projektach, które są na początku swojej drogi, ale także takich, które już są zakończone – tłumaczy Marta Pomietlorz-Loska, dyrektor Forum Inteligentnego Rozwoju. – Chodzi o to, aby nasi partnerzy mogli ze sobą kooperować, dowiadywać się o projektach. Ta popularyzacja jest bardzo ważna, bo mamy z tym w Polsce problem. Nie mówimy o tym, co się dzieje, a mamy fascynujących ludzi, którzy realizują świetne projekty – wskazuje.

W Forum biorą udział przedstawiciele nauki, biznesu i samorządów z całej Polski. Z jednej strony to wyjątkowe wydarzenie poświęcone jest upowszechnianiu nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii, które mają dużą szansę na sukces rynkowy i polepszenie standardu oraz bezpieczeństwa naszego życia już teraz lub w ciągu najbliższych lat. – Mamy dużo projektów, szczególnie związanych z branżą biotechnologiczną, która w związku z pandemią bardzo się rozwinęła – potwierdza Anna Bednarska z Wrocławskiego Parku Technologicznego. – To jest praktycznie wszystko: od prac nad pierwszymi testami na COVID przez hodowle tkankowe po prace na biomarkerach – dodaje.

Z drugiej strony Forum służy nawiązywaniu relacji między polskimi naukowcami, przedsiębiorcami i inwestorami oraz samorządowcami stwarzającymi atrakcyjne warunki do lokowania biznesu w swoich regionach.

Przykładem może być firma rachunkowa z Kielc, która w swojej działalności wykorzystuje nowoczesne oprogramowanie całościowo obejmujące zarządzanie takim biurem. – Dzięki mechanizmom sztucznej inteligencji wyraźnie poprawia ono efektywność pracy – mówi Katarzyna Krzyżowska z tej firmy.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Kaczyńska (Radio PIK)
Data emisji: 29.09.2021
Godzina emisji: 11.18

pr


Polecane