Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim – perła Mazowsza
2022-10-13, 11:10 | aktualizacja 2022-10-13, 13:10
Tuż pod Warszawą znajduje się jedna z pereł Mazowsza. To Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim, o którym w "Trójce po królewsku" Marta Piasecka rozmawiała z Markiem Gaworskim, autorem książek, monografii i albumów o zamkach i pałacach w Polsce.
Pałac na sztucznej wyspie
Zaledwie 30 kilometrów od centrum Warszawy znajduje się Otwock Wielki, miejscowość położona na prawym brzegu Wisły, która znana jest przede wszystkim z pięknego założenia pałacowo-parkowego. Dawniej bywali tu królowie Jan III Sobieski i August II Mocny, a dziś w pałacowych salach mieści się m.in. Muzeum Wnętrz. – Cały swój splendor Otwock Wielki zawdzięcza przede wszystkim rodzinie Bielińskich, zwłaszcza Kazimierzowi Ludwikowi, wielce szanowanej osobie w XVII wieku. Dzięki niemu powstała ta królewska rezydencja, pełnił on wiele znaczących funkcji na dworze – podkreślił Marek Gaworski.
Dodał, że pałac powstał na sztucznej wyspie. – Jego budowę zakończono w 1703 roku. Projekt pałacu został zlecony Tylmanowi z Gameren, jednemu z najlepszych architektów na ziemiach polskich – powiedział.
Czytaj też:
- Miejsce jak z bajki. Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach
- Pałac Marianny Orańskiej - pruskiej skandalistki
Królewski sojusz z Francją
Córką Kazimierza i Ludwiki była Marianna, która słynęła z wielkiej urody. – Obok niej nie mógł przejść obojętnie król August II, wielki koneser kobiecego piękna. Jako jedna z niewielu kobiet miała wpływ na politykę władcy i to dzięki niej w 1714 roku polski król zawarł sojusz z Ludwikiem XIV – zaznaczył.
Interesujące Muzeum Wnętrz
Pałac stracił na znaczeniu w XIX wieku. W 1827 roku rodzina Bielińskich sprzedała majątek, a pałac został zniszczony podczas I i II wojny światowej. – Po 1945 roku budowla została gruntownie wyremontowana, potem również na początku lat 70. Dzięki tym pracom znajduje się tam Muzeum Wnętrz, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie – powiedział gość Trójki.
Posłuchaj
Robiące wrażenie polichromie
Na ekspozycjach możemy podziwiać zabytkowe meble, a w pałacu znajdują się także pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim. – Na zwiedzających największe wrażenie robią polichromie na I piętrze, a także westybul przed salą balową. To trzeba koniecznie zobaczyć ze względu na zachowany częściowo dawny wystrój pałacu – stwierdził Marek Gaworski.
(You Tube - ezwiedzanie.pl)
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 9.32
mo/kor