Miejsce jak z bajki. Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach
2022-10-12, 12:10 | aktualizacja 2022-10-12, 21:10
Usytuowany pod Gliwicami, należał do rodziny pochodzącej z Włoch. Kolejnym przystankiem w cyklu "Trójka po królewsku" był zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach. Jak zaznacza prowadząca audycję Marta Piasecka, "obiekt wygląda… jak z bajki".
Na zachodnich krańcach województwa śląskiego znajduje się zespół pałacowo-parkowy. – Obiekt powstał dzięki rodzinie o włoskich korzeniach, a sam jego widok przywodzi na myśl bajkową budowlę – mówiła w "Trójce po królewsku" Marta Piasecka.
– Ten bajkowy kształt pałacu związany jest z Carlem Heidenreichem. Architekt działał na Śląsku w latach 80. XIX wieku. Brał również udział w projektowaniu innych rezydencji, między innymi w województwie opolskim. Należy do nich chociażby pałac w Kopicach – wyjaśniał Marek Gaworski, autor książek i albumów o zamkach i pałacach w Polsce.
Bajkowy pałac
– Pałac w Pławniowicach utrzymany został w stylu francuskiego i północnoeuropejskiego neorenesansu. Swój kształt zawdzięcza całkowitej przebudowie, której dokonał architekt – wyjaśnił ekspert. Prowadzący audycję podkreślili, że do dziś zachowała się spora część oryginalnego wystroju pałacu. – Miejsce miało sporo szczęścia, że nie zostało doszczętnie spalone podczas II wojny światowej. Dzięki temu dawny wystrój został odtworzony w powojennym remoncie – zaznaczył.
Czytaj także:
- Bolków – ważny punkt na zamkowej mapie Polski
- Oporów. Gotycki zamek na wodzie
- Zamek w Będzinie. Średniowieczna warownia królewska
Włochy na Śląsku
– Rodzina, która wybudowała pałac, pochodziła z Włoch, z okolic Turynu. Na Śląsk zawitała w XVIII wieku w trakcie I wojny śląskiej – powiedział rozmówca Marty Piaseckiej. – Włoskie wpływy widoczne są w architekturze oraz w wystroju i wyposażeniu wnętrza. To do nich największą wagę przykładała rodzina. Słynęła też ze swoich pasji kolekcjonerskich. Niektóre były bardzo nietypowe – dodał. – Szczególne zamiłowanie skupiało się na zbiorach porcelany. Przed wojną jedno z pałacowych pomieszczeń nosiło nazwę "pokój dzbanków do herbaty". Możemy więc tylko sobie wyobrażać, jaką słabość do tego typu wyrobów mieli właściciele. Warto dodać, że niewielkie pozostałości kolekcji można oglądać w gliwickim muzeum – podsumował.
Posłuchaj
Pławniowicki pałac otoczony jest rozległym parkiem z pięknymi, unikatowymi okazami drzew i krzewów. W pobliżu znajduje się duży zalew powstały jako wyrobisko popiaskowe i lasy.
Pałac Pławniowice 🏰 w sąsiedztwie pięknego jeziora ⛵/ Polskie Szlaki
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 9.32
zch/kor