Moda na topie, czyli co będziemy nosić jesienią, zimą i wiosną?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Moda na topie, czyli co będziemy nosić jesienią, zimą i wiosną?
Kolekcja 2023 Ready to Wear by Weinsanto podczas Paris Fashion WeekFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Właśnie trwa modowy szczyt: wcześniej na pokazach w Mediolanie, Londynie, Nowym Jorku, a obecnie w Paryżu, kreatorzy pokazują nowe kolekcje, nowe pomysły i inspiracje. Wskazują, jakie trendy będą na topie, co i jak się będzie nosić. Także w Polsce to czas mody: trwa Złota Nitka, najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych projektantów, który od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce.

  • Każdego roku właśnie we wrześniu wielkie domy mody prezentują podczas Fashion Week w Mediolanie, Londynie, Nowym Jorku i Paryżu swoje najnowsze kolekcje i propozycje na przyszły sezon
  • W Łodzi trwa 28 edycja konkursu Złota Nitka skierowanego do młodych projektantów mody. Jej finał odbędzie się 26 listopada podczas Łódź Young Fashion

Trendbooki i duch wielkich marek

Wydaje się, że moda, gust i trendy to rzeczy bardzo niewymierne. A jednak… – Tak naprawdę trendbooki, które publikuje Worth Global Style Network, wskazują, co będzie trendy, modne w nadchodzących sezonach. Potem te inspiracje projektanci interpretują po swojemu, oczywiście pamiętając o DNA marki, w której pracują. To jest niezwykle ważne, bo każdy dom mody ma swoją historię, ma ducha swojego założyciela – tłumaczy stylista Przemysław Brach. – Myślę, że w tym momencie głównym zadaniem dyrektorów artystycznych domów mody jest interpretowanie na nowo tych podstawowych założeń – ocenia.

– Teraz się bardzo dużo dzieje: właśnie skończyliśmy oglądać pokazy w Mediolanie, startuje Paryż. Pokazy w Mediolanie były bardzo barwne i przykuły uwagę publiczności. Pokaz Dolce & Gabbana był niesamowitym show dedykowanym Kim Kardashian. Cała kolekcja „Ciao, Kim” była tak naprawdę odą do jej sylwetki, do tych pełnych kształtów – opowiada Trójkowy gość. – Z kolei dzisiaj wieczorem jest pokaz Yves Saint Laurent i jestem bardzo ciekaw, co Anthony Vaccarelo wymyśli i jak na nowo wskrzesi ducha YSL – zastanawia się.

Monochromatyczne zestawy, tank top i oversize dla pań

– Co panie będą nosić? Na pewno zestawy monochromatyczne, jednokolorowe. Fajnie, jeśli to byłby camel – jest bardzo smaczny tej jesieni. Bardzo fajnie tej jesieni zainwestować w garnitur, trzyczęściowy z kamizelką. Kamizelką, którą nosimy np. zamiast koszuli – wskazuje rozmówca Tomasza Miary. – Powrócił do łask zwyczajny biały podkoszulek, tzw. tank top. Możemy go potraktować jako top do jeansów, ale jeżeli założymy do niego jedwabną maxi spódnicę i dołożymy bardziej elegancką biżuterię, to będzie fajny efekt – mówi.

– Co jeszcze? Spódnice ultra mini i spódnice maxi. Ciągle jest w modzie oversize i duże marynarki z dużymi, watowanymi ramionami będą bardzo trendy. Jest też trochę cekinu, trochę brokatu, trochę piór: taka analogia do lat 20. XX w., gorsety… – dodaje.

Dla panów klasyka w kolorach Ziemi

– Jeżeli chodzi o panów, to tutaj uderzamy w klasykę, która oczywiście musi być dobrze skrojona. Wszelkiego rodzaju brązy, burgundy, butelkowe zielenie, kolory ziemi: kolory, które możemy zaobserwować za oknem – poleca Przemysław Brach. – Uważam, że najważniejsze jest, aby być ubranym w zgodzie ze sobą, swoją osobowością, stylem życia. Ubranie ma nas wspierać, budować, ma nam pomagać, a nie nas ograniczać – deklaruje.


Posłuchaj

12:03
Co będzie modne jesienią i zimą, a co wiosną i latem przyszłego roku? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Szansa dla młodych polskich projektantów

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi właśnie ogłosiła ogólnopolski konkurs dla młodych projektantów Złota Nitka. To najbardziej prestiżowy taki konkurs, który od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce. – Jest on skierowany do osób, które zajmują się projektowaniem ubioru, do entuzjastów mody, którzy chcą tworzyć swoje kolekcje i chcą się znaleźć w gronie polskich projektantów – tłumaczy Katarzyna Wróblewska, koordynatorka Złotej Nitki. – Aby zostać zakwalifikowanym, trzeba spełnić pewne kryteria. Pierwszym jest wiek do 35. roku życia. Drugim – autorska kolekcja minimum ośmiu (do 11) sylwetek – wylicza.

– Po pierwszym etapie jury wybierze 15 finałowych kolekcji, które 26 listopada zostaną pokazane na finałowej gali w ramach Łódź Young Fashion w ASP w Łodzi. Wtedy zostanie wybrana najlepsza kolekcja, która zostanie nagrodzona tytułem Złota Nitka, jej autor otrzyma 30 tys. zł. – opisuje.

Przeczytaj także:


Drzwi do kariery

– To jest dla zwycięzcy, bądź co bądź młodego człowieka, start i wejście w świat mody. Dalej każdy wybierze sobie swój kierunek rozwoju: można zostać projektantem w korporacjach i firmach odzieżowych, ale również można stworzyć własną markę i tworzyć kolekcje unikatowe – wskazuje Katarzyna Wróblewska. – Swoje sukcesy odnieśli m.in. Rafał Michalak, który stworzył markę MMC, Michał Żurek, Adrian Krupa, Maciej Jóźwicki – wymienia osoby, które były związane z łódzkim konkursem.


Posłuchaj

7:07
28. edycja konkursu Złota Nitka dla młodych projektantów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Goście: Przemysław Brach (stylista), Katarzyna Wróblewska (koordynatorka konkursu Złota Nitka)
Data emisji: 26.09.2022
Godziny emisji: 12.20, 12.34, 12.43,

pr

Polecane