Śląscy rzemieślnicy będą uczyć swojego fachu podczas Szychty Kreatywnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śląscy rzemieślnicy będą uczyć swojego fachu podczas Szychty Kreatywnej
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W Muzeum Śląskim w Katowicach rusza kolejna edycja Szychty Kreatywnej. Ta edycja poświęcona jest rzemiosłu. Nie chodzi tylko o wytwory ludzkich rąk, ale również o ich twórców i projektantów, czyli samych rzemieślników. W programie panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i wiele innych wydarzeń. 

  • W województwie śląskim rok 2022 został ogłoszony Rokiem Rzemiosła, do tego też nawiązuje obecna edycja Szychty Kreatywnej
  • Jednym z elementów obecnej edycji Szychty Kreatywnej są warsztaty rzemiosła: tkactwa, tapicerstwa i plecionkarstwa

Rzemieślnicy i rewitalizacja

– Rok 2022 w województwie śląskim został ogłoszony Rokiem Rzemiosła, postanowiliśmy więc nawiązać do tego faktu. Wiąże się to również z poprzednią Szychtą, której tematem była rewitalizacja: wiedza i praca rzemieślników może odegrać kluczową rolę właśnie przy rewitalizacji obiektów – tłumaczy Alicja Kucharska z Muzeum Śląskiego, organizatora Szycht Kreatywnych. – Zresztą obecnie sporą część paneli dyskusyjnych poświęcimy właśnie rewitalizacji i temu, jaką w niej rolę mogą odegrać rzemieślnicy. Jest to też wydarzenie towarzyszące rewitalizacji łaźni „Gwarek” na terenie Muzeum Śląskiego – wskazuje.

Teoria i praktyka

– Na obecną Szychtę Kreatywną zapraszamy wszystkich, którzy interesują się rewitalizacją czy rzemiosłem: chcemy, aby ludzie mogli poznać tajniki różnych rzemiosł – deklaruje Trójkowy gość. – Podczas paneli dyskusyjnych będzie można spotkać wyplataczy, tapicerów, tkaczki, ludzi zajmujących się rewitalizacją, architektów, przedstawicieli Norweskiego Instytutu Kultury. Natomiast podczas warsztatów skupimy się już na pracach czysto rzemieślniczych: tkaniu, tapicerstwie i plecionkarstwie – zachęca.

Szychta Kreatywna // wrzesień-listopad 2022/YouTube Muzeum Śląskie


– Rzemiosło wraca do łask: coraz bardziej cenimy przedmioty unikatowe, wykonane ręcznie i dzięki temu mające cechy indywidualne. Bardzo dużą popularnością cieszą się warsztaty rzemieślnicze: bilety na nasze zajęcia wyprzedały się w niecałe dwie godziny! A ludzie już się dopytują o kolejne – dodaje.

Nie tylko warsztaty

Jednym z wydarzeń tej edycji Szychty Kreatywnej będzie wystawa "Autoportret rzemieślnika" Bogdana Kossaka, rzemieślnika zajmującego się ceramiką. Składają się na nią instalacje łączące w sobie elementy sztuki, nauki, designu, rzemiosła, których dopełnieniem będą fotografie i wideo. Całości będzie towarzyszyła monograficzna publikacja "Autoportret rzemieślnika".

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:51
Szychta kreatywna poświęcona rzemiosłu (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Alicja Kucharska (Muzeum Śląskie)
Data emisji: 23.09.2022
Godziny emisji: 11.18

pr

Polecane