Syndrom FOMO staje się coraz większym problemem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Syndrom FOMO staje się coraz większym problemem
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/ Syda Productions.

FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi, i jest jednym z najczęstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. Dotyczy przede wszystkim odłączenia od sieci, bo przecież tam obecnie toczy się większość życia. Dlatego Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął kampanię edukacyjną.

  • FOMO staje się coraz powszechniejsze, a związane jest z przeniesieniem wielu aspektów życia do sieci.
  • Najbardziej podatni na FOMO są nastolatkowie i młodzi ludzie, jednak ten problem, szczególnie po pandemii, może dotyczyć również seniorów.

Stale obecny w sieci

– FOMO to jest ogólne poczucie, że inni mają bardziej satysfakcjonujące doświadczenia niż ja. I jeśli choć na chwilę wyłączę się z sieci, przestanę trzymać rękę na pulsie tych wydarzeń w onlinie, to bezpowrotnie coś mnie ominie, coś, co jest ważne. Osoby z wysokim poziomem FOMO naprawdę popadają w coraz większą zależność od telefonu – opisuje to zjawisko Marta Witkowska z Państwowego Instytutu Badań NASK. – Nie możemy zaprzeczać, że FOMO jest coraz większym problemem. Nasze badania, które prowadzimy wspólnie z Wydziałem Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW pokazują, że jesteśmy coraz bardziej sFOMOwani i coraz większej ilości osób ten problem dotyczy – wskazuje.

Przeczytaj także


Nie tylko młodzi ludzie

– Bardzo dużo naszych relacji faktycznie przeniosło się do sieci i nie jest trudno o takie poczucie, że jeżeli moja grupa, ważna dla mnie grupa – rówieśnicza, przyjaciół, znajomych – spotyka się w onlinie i coś tam się ciekawego dzieje, a mnie w tym nie ma, to faktycznie mogę czuć duży, duży niepokój – tłumaczy Trójkowy gość. – Obserwujemy, że w takim wypadku osoby z bardzo wysokim poziomem FOMO mogą mieć wręcz objawy somatyczne – wyjaśnia.

Śpiąca Królewna – #FOMO | Kampania "Bądź z innej bajki"/YouTube CYFRYZACJA KPRM


– Nasze badania wskazują, że najsilniej sFOMOwane są grupy wiekowe 15-19 i 20-24: wysokiego poziomu doświadcza co trzeci z badanych. Jednak, co ciekawe, w czasie pandemii te odsetki zwiększyły się również wśród seniorów – dodaje.

Co z tym zrobić?

– Najważniejsze to dostrzec problem. Nie demonizujmy mediów społecznościowych i internetu, ale miejmy nad tym kontrolę i przyglądajmy się temu, w jaki sposób z nich korzystamy, ale także, w jaki sposób korzystają z nich nasze dzieci – radzi rozmówczyni Piotra Firana. – To zadanie dla rodziców i nauczycieli: stójmy gdzieś obok, zerkajmy, co ten młody człowiek robi w sieci, jak z niej korzysta. I jeśli trzeba, interweniujmy – wskazuje.

Co się stanie gdy się odłączysz? FOMO/YouTube Nauka. To lubię


Posłuchaj

7:34
FOMO atakuje nie tylko młodzież. Jak się bronić? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Marta Witkowska (Państwowy Instytut Badań NASK)
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 11.44

pr

Polecane