Syndrom FOMO staje się coraz większym problemem

FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi, i jest jednym z najczęstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. Dotyczy przede wszystkim odłączenia od sieci, bo przecież tam obecnie toczy się większość życia. Dlatego Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął kampanię edukacyjną.

Syndrom FOMO staje się coraz większym problemem

Zdjęcie ilustracyjne

Foto: shutterstock/ Syda Productions.

  • FOMO staje się coraz powszechniejsze, a związane jest z przeniesieniem wielu aspektów życia do sieci.
  • Najbardziej podatni na FOMO są nastolatkowie i młodzi ludzie, jednak ten problem, szczególnie po pandemii, może dotyczyć również seniorów.

Stale obecny w sieci

– FOMO to jest ogólne poczucie, że inni mają bardziej satysfakcjonujące doświadczenia niż ja. I jeśli choć na chwilę wyłączę się z sieci, przestanę trzymać rękę na pulsie tych wydarzeń w onlinie, to bezpowrotnie coś mnie ominie, coś, co jest ważne. Osoby z wysokim poziomem FOMO naprawdę popadają w coraz większą zależność od telefonu – opisuje to zjawisko Marta Witkowska z Państwowego Instytutu Badań NASK. – Nie możemy zaprzeczać, że FOMO jest coraz większym problemem. Nasze badania, które prowadzimy wspólnie z Wydziałem Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW pokazują, że jesteśmy coraz bardziej sFOMOwani i coraz większej ilości osób ten problem dotyczy – wskazuje.

Przeczytaj także


Nie tylko młodzi ludzie

– Bardzo dużo naszych relacji faktycznie przeniosło się do sieci i nie jest trudno o takie poczucie, że jeżeli moja grupa, ważna dla mnie grupa – rówieśnicza, przyjaciół, znajomych – spotyka się w onlinie i coś tam się ciekawego dzieje, a mnie w tym nie ma, to faktycznie mogę czuć duży, duży niepokój – tłumaczy Trójkowy gość. – Obserwujemy, że w takim wypadku osoby z bardzo wysokim poziomem FOMO mogą mieć wręcz objawy somatyczne – wyjaśnia.

Śpiąca Królewna – #FOMO | Kampania "Bądź z innej bajki"/YouTube CYFRYZACJA KPRM


– Nasze badania wskazują, że najsilniej sFOMOwane są grupy wiekowe 15-19 i 20-24: wysokiego poziomu doświadcza co trzeci z badanych. Jednak, co ciekawe, w czasie pandemii te odsetki zwiększyły się również wśród seniorów – dodaje.

Co z tym zrobić?

– Najważniejsze to dostrzec problem. Nie demonizujmy mediów społecznościowych i internetu, ale miejmy nad tym kontrolę i przyglądajmy się temu, w jaki sposób z nich korzystamy, ale także, w jaki sposób korzystają z nich nasze dzieci – radzi rozmówczyni Piotra Firana. – To zadanie dla rodziców i nauczycieli: stójmy gdzieś obok, zerkajmy, co ten młody człowiek robi w sieci, jak z niej korzysta. I jeśli trzeba, interweniujmy – wskazuje.

Co się stanie gdy się odłączysz? FOMO/YouTube Nauka. To lubię


FOMO atakuje nie tylko młodzież. Jak się bronić? (Trójka przed południem)
7:34
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Marta Witkowska (Państwowy Instytut Badań NASK)
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 11.44

pr