Dramat: coś mnie ominęło?!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dramat: coś mnie ominęło?!
zdjęcie ilustracyjneFoto: GaudiLab/Shutterstock.com

FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi. Naukowcy twierdzą, że może mieć bardzo poważne i dalekosiężne skutki. Ale na czym właściwie polega FOMO i w jaki sposób można go leczyć?


komputer sieć internet uzależnienie 1200 free.jpg
Zaplątani w cyfrowej sieci. Wsparcie czy zagrożenie?

FOMO, strach przed przeoczeniem, polega na ciągłej obawie, że coś nas omija – zabawa, informacja, inwestycja, wydarzenie. W efekcie osoba z tym syndromem czuje ciągłą potrzebę pozostawania w kontakcie z innymi osobami, ale także śledzenia informacji i wydarzeń w mediach społecznościowych czy kanałach informacyjnych. Jednocześnie świadomość, że ominęło ją coś, co mogło być ważne, ciekawe, dające zysk, prowadzi do obniżenia samooceny. Istnieje także możliwość uzależnienia od internetu, oraz – paradoksalnie – rozluźnienie więzi społecznych.


Posłuchaj

7:58
FOMO - co to jest i jak to zwalczyć? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Jedynym sposobem leczenia FOMO jest tzw. cyfrowy detoks. – Jest on zresztą potrzebny właściwie wszystkim – twierdzi dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i fundacji Dbam o Mój Zasięg. – Już od wstania z łóżka jesteśmy otoczeni, oplątani nowymi technologiami: nie tylko telefon, ale także internet, media społecznościowe – wylicza.

FOMO jak alkoholizm

Ciągłe bycie w sieci nas męczy, powoduje, że stajemy się trochę bardziej agresywni, sami chcemy odłożyć telefon, odłączyć się od ludzi, być dla nich niedostępnym. – Samo ciało i psychika wskazują "odłóż to i zostań choć przez jakiś czas poza zasięgiem" – wskazuje.

– Uzależnienie od telefonu można porównać do alkoholizmu. I tak, jak alkoholik nie jest uzależniony od butelki, tylko tego, co ma w środku, podobnie nas przywiązuje nie sam telefon, ale to, co ma w środku: aplikacje, media społecznościowe, gry – tłumaczy Trójkowy gość.

Co się stanie, gdy się odłączysz? FOMO/TouTube Nauka. To lubię

Cyfrowy detoks

Doktor sam, w ramach eksperymentu naukowo-badawczego, przeszedł taki cyfrowy detoks. – Przez 11 dni nie używałem żadnych urządzeń cyfrowych: telefonu, internetu, kart kredytowych. To był trudny czas, ale z takiego eksperymentu można dla siebie bardzo dużo wyciągnąć – przyznaje. – Przyjrzałem się sobie z dystansu i dowiedziałem się, co mnie przywiązuje do nowych technologii: telefon, internet czy media społecznościowe? Dowiedziałem się także kiedy: okazało się, że wieczorem, po powrocie z pracy, kiedy nic nie robię w domu – wylicza doktor Dębski.

I radzi wszystkim, aby zafundowali sobie np. weekend na cyfrowym detoksie bądź nawet jeden dzień. – Jednak jeżeli chcemy ten cyfrowy detoks przejść twórczo i efektywnie, to trzeba wziąć długopis w rękę i notować, co się z nami dzieje – dodaje.


Webinar: FOMO - lęk przed odłączeniem/TouTube Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 06.46

pr

Polecane