Dom zgodny z naturą. Jak go zbudować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dom zgodny z naturą. Jak go zbudować?
Jak budować domy zgodne z naturą? W audycji szukaliśmy odpowiedzi na to pytanieFoto: Pixabay

– Ograniczenia można twórczo interpretować, używać tego, co się ma pod ręką, aby obniżyć koszty i komplikacje technologiczne. Z punktu widzenia ekologii są to rozwiązania idealne – mówił w Trójce Jakub Szczęsny, autor książki "Witaj w świecie bez architektów".

Tysiące i setki lat temu ludzie budowali wygodne, bezpieczne, funkcjonalne domy własnymi rękami, w zgodzie z naturą i warunkami otoczenia. Przez lata całkiem zapomnieliśmy o tych metodach, niszcząc przy okazji planetę i pogarszając sobie warunki życia. Teraz nadchodzi czas na renesans budowlanego rękodzieła.

Miraż miejskiego marketingu

Gość Trójki mówił, że do napisania książki skłoniło go wykorzystanie biurowców jako nowych domów. W wielu krajach Ameryki Łacińskiej można mówić o masowym ruchu, związanym z migracją ludzi ze wsi do miast. Mieszkałem w takim zaadoptowanym miejscu przez kilka tygodni, ci ludzie są dobrze zorganizowani. Ulegamy mirażowi miejskiego marketingu, piękno zaprojektowane przez architektów nie jest najważniejsze  zaznaczył.

W trudnych warunkach powstają genialne pomysły

Jakub Szczęsny opowiedział także o fenomenie podziemnych wsi w czasie wojny w Wietnamie.  To były odpowiedniki wsi naziemnych, stworzone na bardzo dużych głębokościach. Na czas bombardowań przenoszono tam nawet szpitale, domy kultury, właściwie wszystkie dziedziny życia. Okazuje się, że jako ludzie możemy zrobić rzeczy genialne w bardzo trudnych warunkach nas otaczających  podkreślił.

Przeczytaj także


Posłuchaj

13:27
Dom zgodny z naturą. Jak go zbudować? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jakub Szczęsny (autor książki "Witaj w świecie bez architektów")
Data emisji: 21.09.2022
Godzina emisji: 12.20

mo

 

Polecane