Zakończyło się Narodowe Czytanie 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakończyło się Narodowe Czytanie 2022
Narodowe Czytanie 2022: Rafał Zawierucha, Andrzej Mastalerz, Lucyna MalecFoto: PAP/Rafał Guz

Zakończyła się 11. edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Wydarzenie zainaugurowała para prezydencka, a na scenie wystąpiło kilkunastu aktorów, między innymi Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

Inaugurując tegoroczne Narodowe Czytanie Andrzej Duda podkreślił, że romantyzm to także kierowanie się ideałami – wręcz idealizmem – które stanowi natchnienie artysty. – Romantyzm to niezwykłe wewnętrzne poczucie wolności, a także poczucie niezrozumienia ze strony otaczającego świata – powiedział. 

Prezydent dodał, że romantyzm, jako postawa ducha i intelektu, pozostaje aktualny także dzisiaj. Podał przykład Ukrainy, która dziś reprezentuje te ideały. – Ukraińcy walczą o niepodległość przeciwko brutalnej agresji, która chce im zabrać wolność. To jest właśnie postawa romantyczna – przekonywał. Dodał, że tę postawę uosabiają także Polacy, którzy od miesięcy bezinteresownie wspierają sąsiadów w ich walce.

Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że w tym roku akcja cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. – Padł rekord, ponieważ otrzymaliśmy do tej pory już 5 tysięcy zgłoszeń od organizatorów – przekazała. Dodała, że jest to o 1500 osób więcej niż w ubiegłym roku, a zgłoszenia napływają nadal, ponieważ Narodowe Czytanie będzie się odbywało również w kolejnych dniach i tygodniach.

Pierwsza dama mówiła też o tegorocznej lekturze, "Balladach i romansach" Adama Mickiewicza. Jak podkreśliła, "Ballady i romanse" zachwycają do dzisiaj nie tylko zwykłych odbiorców, ale także znawców poezji. – To książka niewielkich rozmiarów, ale jakże istotna dla naszej tożsamości – powiedziała. – Chyba nigdy wcześniej i nigdy później żaden zbiór wierszy nie wywarł tak głębokiego i trwałego wpływu na kulturę całego narodu. Jego piękno było dostępne, praktycznie rzecz biorąc, dla każdego, ponieważ łączyło status sztuki wysokiej i popularnej – dodała Agata Kornhauser-Duda.  

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

Na zakończenie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda ogłosił, że w przyszłym roku, w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, lekturą Narodowego Czytania będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

"Ballady i romanse" Adam Mickiewicz | Narodowe Czytanie 2022/YouTube Polskie Radio

To już 11. edycja Narodowego Czytania

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, a rok później, w całej Polsce i na świecie, przeczytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Polecane