Festiwal w Sopocie – 61 lat minęło

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal w Sopocie – 61 lat minęło
W 1978 roku gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie był DrupiFoto: PAP/Stefan Kraszewski

61 lat temu odbył się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Jego pomysłodawcą był Władysław Szpilman, a pierwszym konferansjerem był niezapomniany Lucjan Kydryński. Dlaczego jednak pierwsze edycje nie odbyły się w Operze Leśnej?

  • Wymyślony przez Władysława Szpilmana Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie był dla ówczesnej władzy swoistym oknem na świat. Dlatego można było na nim zobaczyć i usłyszeć różne gwiazdy piosenki z całego świata
  • Pierwsze festiwale prowadził Lucjan Kydryński, a także Irena Dziedzic, Zofia Słaboszewska oraz aktorzy Mieczysław Voit i Elżbieta Czyżewska

Deszcz wypędził festiwal z Sopotu

– Chociaż wszystkie przygotowania szły w kierunku Opery Leśnej, nawet został wydrukowany plakat, że festiwal odbędzie się właśnie tam, niestety wszystkie plany pokrzyżowała... pogoda – opowiada Eugeniusz Terlecki, były dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej, współorganizatora Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. – Zaczął padać bardzo mocno deszcz, prognozy były nieciekawe pod tym względem, więc organizatorzy musieli bardzo szybko zmienić miejsce festiwalu. I zmienili na nieistniejącą już halę Stoczni Gdańskiej – tłumaczy.

– Trzy pierwsze festiwale, 1961-1963, odbyły się w stoczni. Powodem było to, że Opera Leśna nie posiadała dachu. Dopiero w 1964 roku go zainstalowano i czwarty festiwal odbywał się już Operze – dodaje.

Parada gwiazd w Operze Leśnej

Przez 61 lat festiwal wielokrotnie zmieniał swoją formułę i nazwę. Pojawiały się też międzynarodowe gwiazdy piosenki. – Było ich mnóstwo: trzeba pamiętać, że festiwal w Sopocie był oknem na świat dla ówczesnego systemu. Starano się więc sprowadzać duże gwiazdy, choć nie było to łatwe, bo gwiazdy nie chciały przyjeżdżać – wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. – Mimo to od lat 60. XX w. wystąpiło w Sopocie wielu znanych artystów: Caterina Valente, Udo Jürgens, Gene Pitney, Joan Baez, Nancy Wilson, Alvin Stardust, Gary Brooker, Drupi, Temptations – wymienia.

Przeczytaj także


Jan Paweł II i Whitney Huston

W 1999 roku w Operze Leśnej wystąpiła Whitney Huston. – To był ciężki rok, ponieważ instytucja, którą zarządzałem, była zaangażowana w pielgrzymkę Jana Pawła II do Sopotu. Pracy było więc bardzo dużo – wspomina. – Trzeba było też znaleźć gwiazdy na festiwal do Sopotu. I po ciężkich bojach udało się sprowadzić Whitney Huston, której piosenki grały wtedy wszystkie stacje radiowe i telewizyjne, oraz Lionela Ritchie.


Posłuchaj

3:56
Festiwal w Sopocie ma już 61 lat! (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Eugeniusz Terlecki (były dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej, współorganizatora Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie)
Data emisji: 27.08.2022
Godzina emisji: 8.46

pr

Polecane