"Jeździec polski" – arcydzieło Rembrandta gości na Wawelu
2022-08-23, 16:08 | aktualizacja 2022-08-24, 14:08
Jeszcze przez prawie dwa miesiące na Wawelu będzie można podziwiać obraz Rembrandta "Jeździec polski". To wyjątkowa okazja, aby ujrzeć arcydzieło, które niezwykle rzadko opuszcza budynek nowojorskiego muzeum Frick Collection.
Namalowany przez Rembrandta w 1655 roku "Jeździec polski" należał niegdyś do kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W XIX wieku obraz trafił do prywatnych zbiorów rodziny Tarnowskich z Dzikowa, która tuż przed I wojną światową sprzedała go kolekcjonerowi ze Stanów Zjednoczonych. Od lat 30. dzieło eksponowane jest na stałe w nowojorskim muzeum Frick Collection.
– Zgodnie z zapisami fundatora tegoż muzeum on nie ma prawa opuszczać Nowego Jorku, ergo tak naprawdę raz na sto lat, jeśli nie rzadziej, zdarza się okazja, iż można ten obraz obejrzeć w Polsce – mówił w Trójce dr Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzieło trafiło do Krakowa w związku z przebudową i modernizacją amerykańskiego muzeum.
Kto siedzi na koniu?
Historycy sztuki do dziś toczą spory o to, kogo namalował Rembrandt na swym słynnym obrazie. Najbardziej prawdopodobna jest koncepcja, że jest to prawdziwy lisowczyk, a więc przedstawiciel XVII-wiecznej polskiej formacji jazdy konnej. Niektórzy twierdzą jednak, że to ogólne wyobrażenie tematu rycerza chrześcijańskiego, a są i tacy, którzy utrzymują, że z obrazu spogląda rodzony syn Rembrandta, Tytus.
– Niezależnie od tego, kogo ten obraz przedstawia, musimy powiedzieć, że mamy do czynienia z arcydziełem o niewyobrażalnej, bardzo specyficznej, cudownej atmosferze, doskonale namalowanym przez jednego z najwybitniejszych mistrzów XVII wieku – zapewniał rozmówca Katarzyny Cygler.
Wystawa "Królewski Rembrandt na Wawelu. Jeździec polski" będzie dostępna dla odwiedzających do 16 października.
Posłuchaj
Zobacz też:
- Sztuka, która nie pozostawia obojętnym: festiwal "Beksiński na Śląsku"
- Polska sztuka ponad granicami na wystawie NordArt 2022 w Niemczech
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)
Data emisji: 23.08.2022
Godzina emisji: 14.42
kc