Sztuka, która nie pozostawia obojętnym: festiwal "Beksiński na Śląsku"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka, która nie pozostawia obojętnym: festiwal "Beksiński na Śląsku"
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

W postindustrialnych przestrzeniach Tichauer Art Gallery w Tychach w związku z rozpoczęciem festiwalu "Beksiński na Śląsku" otwarto wystawę ponad 50 prac artysty. Można tam także oglądać wystawę multimedialną oraz innego rodzaju prace Zdzisława Beksińskiego. Wystawa potrwa do 25 września.

  • Festiwal "Beksiński na Śląsku" obejmuje szereg działań: oprócz wystawy obrazów także wystawę multimedialną "Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition", pokazy filmów o życiu Beksińskich, spotkania z ich przyjaciółmi, panele i dyskusje z udziałem gości.
  • Festiwal potrwa do 25 września, a zakończy go koncert finałowy "Świat Mistrza Beksińskiego" w katowickim Spodku.

Wielka sztuka w niesamowitych wnętrzach

– To jedna z największych i najpiękniejszych wystaw, jakie fundacja współorganizowała. W niesamowitych postindustrialnych przestrzeniach Tichauer Art Gallery, jednych z najpiękniejszych w Polsce, jeśli nie w Europie, powstała wystawa wyjątkowa: skupia w sobie nie tylko dział obrazów, ale także dział multimediów – opowiada Michał Barycki z powstałej w 2006 roku Fundacji Beksiński. – 50 obrazów z muzeum w Sanoku oraz pięć obrazów z tzw. kolekcji japońskiej – tłumaczy.

Kolekcja japońska to zbiór kilkunastu obrazów, które na początku lat 90. marszand artysty Piotr Dmochowski sprzedał za niebotyczną wtedy sumę miliona dolarów do Japonii. Przez pewien czas Beksiński miał swoją galerię w Osace, ale po jej likwidacji dzieła zniknęły. Dopiero niedawno odnaleźli się ich właściciel i same dzieła.

Wejść do wnętrza obrazu Beksińskiego

– Równie niesamowita jest sekcja multimedialna: na wielkoformatowych ekranach są prezentowane dzieła artysty w połączeniu z muzyką, która była bardzo istotna w twórczości Beksińskiego. To pokaz przekrojowy: od fotografii do ostatniego obrazu – przedstawia rozmówca Katarzyny Cygler. – Do tego mamy wirtualną rzeczywistość, czyli wejście do wnętrza obrazu Beksińskiego. Zakłada się okulary sferyczne i przez siedem minut można poprzebywać w świecie mistrza – wyjaśnia.

Ponadto na wystawie prezentowane są inne prace Zdzisława Beksińskiego: fotomontaż, grafika komputerowa oraz nigdy wcześniej nieprezentowane fotografie, także rodzinne, z prywatnych archiwów artysty.

Przeczytaj także


Finałowy koncert w Spodku

Na zakończenie festiwalu w katowickim Spodku odbędzie się koncert: "Świat Mistrza Beksińskiego". – Beksiński tworzył w nieustającym kontakcie z muzyką, a wśród najczęściej wymienianych przez niego kompozytorów znajdował się współczesny twórca Alfred Sznitke, którego był wielkim fanem – tłumaczy Trójkowy gość. – Stąd pomysł pokazania obrazów Beksińskiego w integralnym połączeniu z muzyką, co daje możliwość pogłębionych wrażeń emocjonalnych – wskazuje.

– To trudna, współczesna muzyka, ale emocjami doskonale pasuje do sztuki Beksińskiego, w związku z tym koncert jest dużym przeżyciem i zawsze spotyka się z wielkim uznaniem publiczności – dodaje.


Posłuchaj

9:04
Festiwal "Beksiński na Śląsku" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Barycki (Fundacja Beksiński)
Data emisji: 23.06.2022
Godziny emisji: 9.33, 9.43

pr

Polecane