Patent – sposób na ochronę myśli wynalazczej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Patent – sposób na ochronę myśli wynalazczej
Urząd Patentowy pomaga chronić nasze wynalazkiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Aby nasz wynalazek nie padł łupem złodziei własności intelektualnej, warto go w porę opatentować. Jak to zrobić, tłumaczył gość porannej audycji "Pora na Trójkę".

W ostatnich miesiącach na świecie głośno było o Polaku Tomaszu Patanie, założycielu firmy Jetson, która zamierza wprowadzić do masowej produkcji osobiste drony pasażerskie. Jeśli ktoś wymyśliłby coś równie odkrywczego i nie chciał, aby ktoś inny zbierał owoce jego pomysłowości, powinien jak najszybciej opatentować swój wynalazek. Jak się do tego zabrać?

– Należy zgłosić się do Urzędu Patentowego, najlepiej za pośrednictwem Rzecznika Patentowego, który doradzi, jaką ścieżkę ochrony przyjąć, w jakich kategoriach dane rozwiązanie może być chronione i na jaki okres – tłumaczył w Trójce Adam Taukert z Urzędu Patentowego RP.

Aby przyznano patent, muszą zostać spełnione trzy podstawowe warunki: nasz wynalazek musi mieć charakter techniczny, nadawać się do przemysłowego stosowania i reprezentować poziom wynalazczy. Sam proces przyznawania patentu może zająć od dwóch do trzech lat – przez ten czas urzędnicy sprawdzają m.in., czy nasze rozwiązanie nie zostało już wcześniej opatentowane przez wynalazcę z innego kraju.

Ochrona patentowa działa przez 20 lat, a po upływie tego czasu nasza myśl staje się dobrem publicznym. Nieograniczoną czasowo ochronę daje natomiast tajemnica przedsiębiorstwa. Warto też wiedzieć, że decyzja Urzędu Patentowego ma moc jedynie na terenie Polski. Gdyby ktoś chciał rozszerzyć ochronę na inne kraje, musi zwrócić się do Europejskiego Urzędu Patentowego lub do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.


Posłuchaj

3:10
Jak opatentować swój wynalazek? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 23.08.2022
Godzina emisji: 8.19 

kc

Polecane