Ignacy Łukasiewicz patronem roku 2022. Trójka z wizytą w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
2022-01-07, 15:01 | aktualizacja 2022-01-10, 14:01
Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza – naukowca, filantropa, przedsiębiorcy, społecznika i wynalazcy. Udaliśmy się więc z Trójkowym mikrofonem do Bóbrki, gdzie mieści się założona w 1854 roku przez Łukasiewicza kopalnia ropy naftowej i gdzie teraz istnieje Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
- Kopalnia w Bóbrce, założona przez Ignacego Łukasiewicza w 1854 roku, to pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową. Właśnie tam udali się prowadzący audycję "Trójka do trzeciej" Piotr Firan oraz nasz reporter Paweł Turski.
- Dzięki pracownikom Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, mieszczącego się na terenie kopalni, odwiedziliśmy m.in. budynki pamiętające Ignacego Łukasiewicza, obejrzeliśmy XIX-wieczne urządzenia wiertnicze oraz laboratorium i gabinet, w którym pracował Ignacy Łukasiewicz.
- W marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin, a w styczniu – 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza (1822-1882), twórcy światowego przemysłu naftowego. Z tej okazji Sejm ogłosił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.
Ignacy Łukasiewicz – założyciel pierwszej kopalni ropy naftowej na świecie
W marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin, a w styczniu – 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza (1822-1882), twórcy światowego przemysłu naftowego. – Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność wywarła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata – głosi uchwała Sejmu, która ustanowiła rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.
W 2018 roku kopalnia ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna – powstała w 1854 roku i nadal działająca, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – została wpisana na listę pomników historii w ramach akcji "100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości". Obecnie oczekuje na wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową. Właśnie tam udali się prowadzący audycję "Trójka do trzeciej" Piotr Firan oraz nasz reporter Paweł Turski.
W kolebce przemysłu naftowego
Jednym z przewodników oprowadzających Trójkowych dziennikarzy po kopalni ropy naftowej w Bóbrce był Jan Sęp. Pokazał nam XIX-wieczną część kopalni, gdzie znajdują się budynki pamiętające Ignacego Łukasiewicza, oraz urządzenia wiertnicze służące do wydobywania metodą obrotową, stosowaną do dzisiaj. – Wcześniej, za sprawą Łukasiewicza, w latach 70. XIX wieku, wprowadzano tu wiercenia metodą pensylwańską. Były to wiercenia udarowe. Cała sztuka polegała tam na kruszeniu skał świdrem. Pierwsze szyby to były tzw. kopanki, czyli szyby kopane ręcznie – opowiadał Jan Sęp.
Posłuchaj
Posłuchaj
W laboratorium i gabinecie Ignacego Łukasiewicza
O Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, oprócz Jana Sępa, opowiedzieli nam Marzena Sysak i Michał Górecki. Pracownicy Działu Historycznego muzeum wśród najciekawszych obiektów wymienili m.in. laboratorium Ignacego Łukasiewicza oraz XIX-wieczne artefakty służące do wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego.
Posłuchaj
W muzeum w Bóbrce znajduje się też gabinet Ignacego Łukasiewicza, gdzie na biurku stoi pierwowzór jego lampy naftowej. Siłę, z jaką świeciła ówczesna lampa naftowa, można przyrównać do siły światła, jaką dawało 15 świec. Jan Sęp wspomniał także o pierwszej udanej operacji wykonanej przy oświetleniu ropą naftową.
Posłuchaj
Historia lampy naftowej
W cyklu "Trójkowy punkt techniczny" zajęliśmy się jednym z najważniejszych wynalazków Ignacego Łukasiewicza, którym jest lampa naftowa. To przedmiot o wielkim znaczeniu dla ludzkości, jednak droga do jego wynalezienia nie była łatwa. Opowiedział o niej Piotr Franaszyk z Katedry Historii Nowoczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Posłuchaj
Wydobywanie ropy w starym stylu
W jaki sposób w Bóbrce odkryto ropę naftową? Jak ją wykorzystywano? Jak przebiegał proces wydobywania ropy w XIX wieku? Na te pytania odpowiedzieli Jan Sęp, Marzena Sysak i Michał Górecki.
Posłuchaj
Obchody 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza
Dokładna data urodzin Ignacego Łukasiewicza nie jest znana do dziś. Jako dzień urodzenia wynalazcy podaje się 8 marca lub 23 marca. W tym miesiącu w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce odbędą się obchody rocznicy urodzin wynalazcy. Opowiedział o nich Michał Górecki.
Posłuchaj
Ignacy Łukasiewicz - człowiek, który zmienił świat/Platforma Nauki
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiałów dodatkowych: Paweł Turski
Data emisji: 7.01.2022
Godziny emisji: 13.14, 13.21, 13.31, 13.37, 14.21, 14.26, 14.50
IAR/kr