Ignacy Łukasiewicz patronem roku 2022. Trójka z wizytą w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ignacy Łukasiewicz patronem roku 2022. Trójka z wizytą w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
Kopalnia w Bóbrce to pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową. Właśnie tam udali się prowadzący audycję "Trójka do trzeciej" Piotr Firan oraz nasz reporter Paweł TurskiFoto: Polskie Radio

Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza – naukowca, filantropa, przedsiębiorcy, społecznika i wynalazcy. Udaliśmy się więc z Trójkowym mikrofonem do Bóbrki, gdzie mieści się założona w 1854 roku przez Łukasiewicza kopalnia ropy naftowej i gdzie teraz istnieje Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. 

  • Kopalnia w Bóbrce, założona przez Ignacego Łukasiewicza w 1854 roku, to pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową. Właśnie tam udali się prowadzący audycję "Trójka do trzeciej" Piotr Firan oraz nasz reporter Paweł Turski.
  • Dzięki pracownikom Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, mieszczącego się na terenie kopalni, odwiedziliśmy m.in. budynki pamiętające Ignacego Łukasiewicza, obejrzeliśmy XIX-wieczne urządzenia wiertnicze oraz laboratorium i gabinet, w którym pracował Ignacy Łukasiewicz.
  • W marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin, a w styczniu – 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza (1822-1882), twórcy światowego przemysłu naftowego. Z tej okazji Sejm ogłosił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz – założyciel pierwszej kopalni ropy naftowej na świecie

W marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin, a w styczniu – 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza (1822-1882), twórcy światowego przemysłu naftowego. – Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność wywarła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata – głosi uchwała Sejmu, która ustanowiła rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

W 2018 roku kopalnia ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna – powstała w 1854 roku i nadal działająca, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – została wpisana na listę pomników historii w ramach akcji "100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości". Obecnie oczekuje na wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową. Właśnie tam udali się prowadzący audycję "Trójka do trzeciej" Piotr Firan oraz nasz reporter Paweł Turski.

Popiersie Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce  Fot. shutterstock.com Popiersie Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Fot. shutterstock.com

W kolebce przemysłu naftowego

Posłuchaj

4:23
Wycieczka do miejsca narodzin przemysłu naftowego. W XIX-wiecznej części Kopalni ropy naftowej w Bóbrce, cz.1 (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

1:43
Wycieczka do miejsca narodzin przemysłu naftowego. W XIX-wiecznej części Kopalni ropy naftowej w Bóbrce, cz. 2 (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W laboratorium i gabinecie Ignacego Łukasiewicza

Posłuchaj

5:47
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego imienia Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Pracownicy muzeum polecają najciekawsze eksponaty (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

1:41
W gabinecie Ignacego Łukasiewicza (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia lampy naftowej

Posłuchaj

7:17
Ignacy Łukasiewicz i jego kręta droga do wynalezienia lampy naftowej (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydobywanie ropy w starym stylu

Posłuchaj

9:24
Pracownicy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego imienia Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce o początkach przemysłu naftowego w Polsce (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obchody 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza

Posłuchaj

2:57
Zbliża się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza. Co czeka nas podczas obchodów? (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ignacy Łukasiewicz - człowiek, który zmienił świat/Platforma Nauki

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiałów dodatkowych: Paweł Turski
Data emisji: 7.01.2022
Godziny emisji: 13.14, 13.21, 13.31, 13.37, 14.21, 14.26, 14.50

IAR/kr

Polecane