Mielno – przystań rybacka, zabytkowe organy i… UFO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mielno – przystań rybacka, zabytkowe organy i… UFO
Mielno Unieście. Wędzarnia ryb w porcie rybackim w MielnieFoto: PAP/Rafał Guz

Aktywny plażing, koncerty organowe wykonywane na zabytkowym instrumencie, a do tego… Chłopy i labirynt UFO – te i wiele innych atrakcji oferują Mielno. Po miasteczku i okolicach oprowadzała nas jego mieszkanka Anna Ledochowicz.

Gdzie te Chłopy?

Mielno to liczące 2914 mieszkańców miasto w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Großmöllen. W 1947 r. ustalono urzędowo nazwę Mielno, które nawiązuje do  wyrazu "mielizna" oraz kaszubskiego słowa "miałki", czyli "płytki". 

To nie koniec ciekawostek związanych z miejscowym nazewnictwem. Zwiedzanie we wtorkowym wydaniu cyklu "W Polskę" rozpoczęliśmy od wsi o dźwięcznej nazwie Chłopy, gdzie znajduje się przystań rybacka. 

– Można zobaczyć, jak rybak oprawia świeżo złowioną rybę, można ją kupić, albo delektować się już przyrządzoną w bardzo wielu zlokalizowanych tam smażalniach. W Chłopach znajduje się też Skarbnica Wioski Rybackie  nasze regionalne muzeum, które utworzono na wniosek samych mieszkańców. Znajduje się tam wiele eksponatów związanych z prostym rybackim życiem  narzędzia, które rybacy wykorzystywali jeszcze kilkadziesiąt lat temu do połowów ryb, a także odrestaurowana rybacka chata – opisywała nasza przewodniczka Joanna Ledochowicz. 

Najczęściej czytane

Organy z historią

Poza rybami warto polecić wybranie się nad jezioro Jamno, które uznawane jest za jedno z największych w Polsce. – Dookoła jeziora rozciąga się bardzo ciekawa trasa turystyczna. Mieszkańcy nazywają ją "opaską". Dzięki niej większą część jeziora można objechać na rowerze, przejść z kijkami lub w ramach spaceru – informowała rozmówczyni Jacka Frentzla.

Mielno i okolice to także (jedna z najwyższych w Polsce) latarnia morska w Gąskach, z której można podziwiać całe wybrzeże oraz dwa zabytkowe kościoły, gdzie przez całe wakacje odbywają się koncerty muzyki klasycznej wykonywane na zabytkowych organach. – Współpracujemy z Filharmonią Koszalińską, a więc z artystami nie tylko z Koszalina, ale i z całego świata. W Koszalinie od wielu lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy.  Artyści koncertują we wszystkich kościołach w całym powiecie, również w Mielnie i w Sarbinowie – opowiadała mielnianka.

UFO w Niegoszczy

Z możliwości udziału w koncercie chętnie skorzystają dorośli. A dzieci? Dla nich okolica oferuje Kosmiczny Labirynt Mielno w Niegoszczy. Zanim wejdzie się w zawiłe korytarze porośniętego kukurydzą labiryntu, warto ściągnąć na smartfon specjalną aplikację, w której mali kosmici podpowiadają nam, jak znaleźć drogę do wyjścia. 

– To ile czasu potrzebujemy na przejście Kosmicznego Labiryntu, zależy od tego, jak będziemy sobie radzić z  multimedialnymi ufoludkami. Kukurydza jest bardzo wysoka, więc nie da się podskoczyć, by zobaczyć, który kierunek wybrać. Niektórzy znajdują drogę dłużej, nawet do dwóch godzin, a niektórym wystarczy nawet 40 minut – mówiła Anna Ledochowicz.

Aktywne plażowanie w Mielnie

Jak zachodniopomorskie to i plaża. I tu na turystów, nie tylko na tych, którzy lubią leżeć plackiem na gorącym piasku, czeka wiele miłych chwil. – Przez całe wakacje w wielu miejscowościach gminy Mielno organizowane są strefy aktywnego plażingu. Nasi animatorzy zapraszają do wspólnej zabawy  można poćwiczyć jogę, wypić wspólnie kawę albo rodzinnie wziąć udział w rozgrywkach piłki plażowej. Jest też plażowe przedszkole i strefa chilloutu, gdzie można popatrzeć na plażę, a wieczorem posłuchać dobrej muzyki.

Wakacje zbliżają się ku końcowi, ale nic straconego. I jesienią i zimą w Mielnie oraz okolicznych miejscowościach nie ma czasu na nudę. – Również jesienią nasza gmina jest przepiękna – morze wygląda wtedy zupełnie inaczej. W środku zimy w Mielnie organizowany jest największy w Polsce zlot morsów – zachęcała nasza przewodniczka.

Posłuchaj

6:46
Z Trójkowym mikrofonem w Mielnie (Trójka przed południem: W Polskę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mielno deptak i plaża 13-07-2022/Nasze Pomorze

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemW Polskę
Autor cyklu: Jacek Frentzel
Gość: Anna Ledochowicz (mieszkanka Mielna)
Data emisji: 16.08.2022
Godziny emisji: 9.35

kr

Polecane