Polesie – tajemnicza kraina II Rzeczpospolitej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polesie – tajemnicza kraina II Rzeczpospolitej
"Błota. Polesie" – obraz Iwana Szyszkina z 1890 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Dlaczego Polesie uchodzi za najbardziej tajemniczą krainę przedwojennej Polski? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w audycji "Trójka literacka". 

– Polesie było najbardziej specyficzną i geograficznie odciętą krainą przedwojennej Polski. Bagnistą, przez co trudno było do niej dotrzeć – mówi Paweł Rzewuski, znawca historii Polesia, autor powieści "Syn bagien" i pitawala "Grzechy »Paryża północy«".

Specyfika geograficzna

– Choć odległościowo, w stosunku do województwa stanisławowskiego, nie było tak źle, to każdy kilometr na Polesiu był przejeżdżany wolniej, niż w innych regionach Polski, głównie właśnie ze względu na wspomnianą specyfikę geograficznąZnaczne rejony Polesia były w ogóle niedostępne – w niektóre miejsca można było dotrzeć tylko łodziami czy kajakami. Pod koniec lat 30. próbowano Polesie "uturystycznić", powstała nawet książka "Turystyka po ziemi poleskiej", w której zachęcano do odwiedzania tego regionu – dodaje gość Trójki. 

Wielonarodowe dziedzictwo

Polesie to niewątpliwie niezwykła, poruszająca wyobraźnię kraina, która na trwałe wpisała się w dziedzictwo dawnych ziem wschodnich II Rzeczpospolitej. W jej przypadku mamy też do czynienia z dziedzictwem Rzeczpospolitej wielu narodów.


Czytaj także:


– Na Polesiu było bardzo dużo mniejszości narodowych, pod względem etnicznym była to najmniej polska część kraju. Polacy stanowili tam zdecydowaną mniejszość w stosunku do Białorusinów, Poleszuków, czyli rdzennych mieszkańców Polesia, Żydów, ale też Niemców, nie mówiąc oczywiście o Rosjanach czy Ukraińcach – tłumaczy Paweł Rzewuski.


Posłuchaj

50:46
Polesie. Podróż w czasie do krainy bagien (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji przybliżamy również sylwetkę miejscowego wojewody Wacława Kostka-Biernackiego. Pytamy Pawła Rzewuskiego, czym charakteryzowała się organizacja Zadruga i kto był pierwszym polskim prywatnym detektywem. Mówimy również o tym, skąd reżyser Juliusz Machulski wziął personalia bohaterów filmu "Vabank", i szukamy odpowiedzi na pytanie, czy warszawski półświatek międzywojnia korzystał z parasola ochronnego sanacji.

AUDIOBOOK: Polesie. Ferdynand Antoni Ossendowski. Czyta Olga Bołądź / Muzeum Historii Polski

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Paweł Rzewuski (znawca historii i autor książek poświęconych Polesiu)
Data emisji: 14.08.2022
Godzina emisji: 14.06

Polecane