Święto Wojska Polskiego i rocznica "Cudu nad Wisłą" w radiowej Trójce
2022-08-15, 12:08 | aktualizacja 2022-08-15, 22:08
Dziś świętujemy nie jedno, lecz dwa ważne wydarzenia dla Polaków. Dzień 15 sierpnia upłynie pod znakiem obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Historycznych odniesień i relacji z obchodów nie zabraknie w Programie 3 Polskiego Radia.
15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach polskiej historii zapisała się jako "Cud nad Wisłą". Zadecydowała ona o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość.
W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 roku straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.
Uroczystościom na cześć polskich żołnierzy i bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920, które będą odbywać się w całym kraju, będą towarzyszyć obchody w Polskim Radiu, w tym w radiowej Trójce.
W audycji "Pora na Trójkę" (godz. 8.00-10.00), którą poprowadził Piotr Firan, będziemy mówić m.in. o tym, że Bitwa Warszawska 1920 roku była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej, jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Niestety, z wyjątkiem Polski ten fakt nie funkcjonuje w świadomości historycznej mieszkańców krajów europejskich. Zapytamy, jakie skojarzenia historyczne mają sami Polacy o "Cudzie nad Wisłą".
- Geneza Bitwy Warszawskiej. Zaczęło się jeszcze w 1918 roku…;
- "Cud nad Wisłą" – jedno z najważniejszych starć w dziejach;
Poruszyliśmy również temat dotyczący rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Inscenizacje upamiętniają wielkie zwycięstwo Polaków, które miało miejsce na przedpolach Warszawy. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak to niezwykłe wydarzenie w Ossowie wyglądało na przestrzeni lat.
Z kolei w audycji "Trójka do trzeciej" (godz. 11.00-15.00), którą poprowadzi Tomasz Miara, będziemy z Ossowa relacjonować uroczystości i rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej, porozmawiamy o tym, że historycy uznają Bitwę Warszawską 1920 roku za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało interaktywny przewodnik po najważniejszych miejscach starcia z bolszewikami pod hasłem "Śladami Bitwy Warszawskiej 1920" – o tym projekcie opowie dr Tomasz Leszkowicz.
Natomiast literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o tym, że zanim Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka zaczęła być tematem powieści i wierszy, sama generowała literaturę: chodzi oczywiście o różnego rodzaju utwory pisane "ku pokrzepieniu serc" – zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Jakie one były, kto je pisał? Zapraszamy do słuchania.
Nie zabraknie również quizów dotyczących wiedzy na temat Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Nawiązania do Święta Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą pojawią miedzy innymi w "Śniadaniu w Trójce", prowadzonym przez Bartłomieja Graczaka, oraz w świątecznej odsłonie popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" (godz. 15.00-19.00), w którym zaproszeni goście opowiedzą o bardziej i mniej znanych faktach dotyczących Bitwy Warszawskiej. Późnym wieczorem, po godz. 21.00, temat wydarzeń sprzed 102 lat zostanie poruszany w "Klubie Trójki", który poprowadzi Magdalena Drohomirecka.
- Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Relacje i audycje w Jedynce
- Bitwa Warszawska 1920 – serwis specjalny Polskiego Radia
- "Ich głosy". Wojna 1920 w opowieściach świadków
Skąd wzięło się określenie "Cud nad Wisłą"? (Bitwa Warszawska)/Polskie Radio