Metawersum – czy tam będzie przebiegać nasze przyszłe życie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Metawersum – czy tam będzie przebiegać nasze przyszłe życie?
Czy do internetu faktycznie uda się przenieść nasze całe życie? Foto: shutterstock.com

Żyła złota i nowa codzienność, czy może przereklamowany projekt, który zakończy się spektakularną klapą? Jakie będzie wirtualne metawersum, którego nadejście zwiastują najwięksi gracze w internetowej branży?

"Metawersum" lub "internet 3.0" – to dwie różne nazwy tego samego wynalazku, który już niebawem ma wkroczyć z impetem w nasze życie. Najprościej mówiąc, ma to być wirtualny, trójwymiarowy świat, do którego przeniesie się większość naszych życiowych aktywności. Mowa już nie tylko o zakupach, konferencjach czy koncertach on-line, ale również spotkaniach towarzyskich i codziennej pracy zarobkowej.

Czy do internetu faktycznie uda się przenieść nasze całe życie? – Twórcy metawersum na pewno by tego chcieli, bo pomysły na nie są również pomysłami biznesowymi. Widać, jak duże pieniądze pojawiają się nieraz przy okazji wirtualnych działek, dzieł sztuki czy awatarów – mówił w Trójce Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Osobną kwestią jest zwrot inwestycji poczynionych w cyfrowej rzeczywistości. Gość "Trójki przed południem" podał przykład Second Life, wirtualnego świata, który – wbrew szumnym zapowiedziom – nie stał się naszym drugim domem. Mirosław Maj zauważył jednak, że i w realnym świecie nie zawsze mamy gwarancję, że dobrze ulokowaliśmy nasze oszczędności. – Ciekawe, czy dzieła sztuki sprzedawane dziś za miliony dolarów okażą się prawdziwymi inwestycjami, czy może okaże się, że za chwilę będą mieć zerową wartość.

Sztuczna inteligencja jako artystka?

Z funkcjonowaniem nowej wirtualnej rzeczywistości wiążą się jednak pewne wciąż nierozwiązane problemy natury prawnej, takie jak choćby ochrona własności znaków towarowych czy prawa tzw. sztucznej inteligencji. – Z założenia ma ona intensywnie funkcjonować w metawersum, a nie mamy jednoznacznie rozstrzygniętej kwestii, czy sztuczna inteligencja może być autorem dzieła – dzieliła się ze słuchaczami swoimi wątpliwościami Ewelina Szydłowska-Kędziera, dyrektor działu prawnego w Kancelarii IT.

Nadejście metawersum wydaje się jednak nieuniknione. Dlatego wiele znanych na świecie marek już zarezerwowało swoje znaki towarowe w nowej wirtualnej rzeczywistości.

Posłuchaj

4:01
Metaversum – świat przyszłości? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar 
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 11.32

kc

Polecane