Psy "mają nosa"! Psi nos jak ludzkie oczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Psy "mają nosa"! Psi nos jak ludzkie oczy
Bloodhound to pies, który ma wyjątkowego nosaFoto: Shutterstock / msgrafixx

O tym, że psy "mają nosa", wie niemal każdy. Zmysł powonienia naszych czworonożnych przyjaciół wciąż jednak nas zadziwia swoimi właściwościami, o których my, ludzie możemy tylko pomarzyć.

Natura wyposażyła psy w wyjątkowo wrażliwy aparat węchowy. O ile w naszych nosach mieści się ok. 5 mln komórek węchowych, to u psów ta liczba może przekraczać nawet 200 mln. Nie możemy się też równać z psami wielkością opuszków węchowych znajdujących się w mózgu.

Nie każdy wie o tym, że część nerwów z psich nosów ma bezpośrednie połączenie z korą wzrokową w ich mózgu. Dlatego zmysł powonienia u tych czworonogów odgrywa równie ważną rolę, jak wzrok u ludzi – innymi słowy psy "widzą nosem". Te nadzwyczajne psie umiejętności wykorzystywane są przez ratowników, służby celne czy policyjne oddziały do walki z przestępczością narkotykową.

Pies na przemytników

– Psy rozpoznają od 500 do 600 tys. zapachów, a my 100200 razy mniej. Różnicą jest również to, że aparat oddychania psa jest niezależny od aparatu wąchania – opowiadał w Trójce weterynarz Paweł Wilamowski. Psi nos jest też w stanie odróżnić starszy trop od młodszego i rozkładać zapach na części, by wyłowić z niego jedną, konkretną nutę. – Dlatego psy są wykorzystywane do szukania narkotyków, bo wśród tysięcy zapachów potrafią wyczuć odrobinę tego, którego poszukują – tłumaczył gość "Trójki przed południem".


Posłuchaj

2:51
Psi nos jak ludzkie oczy. Wyjątkowe zdolności czworonogów (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Za rasy szczególnie wrażliwe węchowo uchodzą bloodhoundy i beagle. Całkiem dobrze z zapachami radzą sobie także ulubione przez służby mundurowe owczarki niemieckie.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 3.08.2022
Godziny emisji: 11.33

kc

Polecane