Czy psy mogą wywęszyć… koronawirusa? Brytyjscy naukowcy rozpoczynają badania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy psy mogą wywęszyć… koronawirusa? Brytyjscy naukowcy rozpoczynają badania
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Morozova Olga

Amerykańscy, francuscy, a także brytyjscy naukowcy planują testy mające sprawdzić, czy psy są w stanie węchem wykryć osoby zakażone koronawirusem, jeszcze zanim zaczną one wykazywać symptomy choroby.

Posłuchaj

Czy psi węch jest w stanie wykryć osoby zakażone koronawirusem? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Brytyjski rząd poinformował w sobotę, że przekazał 500 tys. funtów (ok. 2,5 mln złotych) na badania prowadzone przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), uniwersytet w Durham oraz organizację charytatywną Medical Detection Dogs, gdzie czworonogi zostały nauczone wykrywać u pacjentów malarię, cukrzycę, nowotwory, a nawet chorobę Parkinsona. Badacze już wiedzą, że zainfekowany układ oddechowy człowieka sprawia, że jego ciało zmienia swój zapach. Czy sprawdzi się to także w przypadku zainfekowanych koronawirusem?

Pierwsze rezultaty eksperymentalnego projektu zostały opisane pod koniec marca. Sześć psów rasy cocker spaniel i labrador wąchało maseczki chorych osób. Badacze twierdzą, że psy potrafią wyczuć wirusa nawet u 250 osób w ciągu doby.

– Musimy liczyć się z tym, że COVID-19 nie minie tak po prostu. Zostanie z nami przez rok, może dwa. By zapobiegać infekcjom, musimy mieć solidne metody dające podstawy do szybkiego wykrywania zakażonych. Jeżeli psy mogą w tym pomóc, musimy to sprawdzić – powiedział Steve Lindsey z uniwersytetu w Durham.

Wątpliwości w tej sprawie wyraził Tadeusz Jezierski z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk – Pies zawsze może się pomylić. Według moich badań, jeżeli chodzi o wykrywanie materiałów zapachowych człowieka, zapachu nowotworu, materiałów wybuchowych i tak dalej, psy w najlepszym wypadku wykazują 70 proc., góra 90 proc. skuteczność.

Jeżeli jednak badania Brytyjczyków przyniosą pozytywny skutek, czworonogi będą stale obecne w miejscach takich jak domy opieki, szpitale, dworce kolejowe czy lotniska.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 9.15

kr

Polecane