E-sport – w zdrowym ciele zdrowy mózg

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
E-sport – w zdrowym ciele zdrowy mózg
E-sport jest coraz bardziej popularnyFoto: Shutterstock / Gorodenkoff

Podobnie jak tradycyjni sportowcy, e-zawodnicy też muszą dbać o sprawność fizyczną i narażeni są na ryzyko kontuzji. Jak nietrudno zgadnąć, najbardziej cierpią ich plecy i nadgarstki.

E-sport  czyli zmagania sportowe przeniesione do wirtualnego świata – zyskuje coraz większą popularność. Na całym świecie rozgrywane są turnieje, w których zdobyć można naprawdę cenne nagrody. Wielu ludziom e-zawodnicy kojarzą się z niezbyt sprawnymi fizycznie młodymi ludźmi, cierpiącymi na nadwagę i zaniedbującymi normalną aktywność fizyczną. To wyobrażenie nie jest jednak do końca prawdziwe.

– Są zawodnicy, u których poziom codziennej aktywności ruchowej nie wpływa na poziom gry. Ale są i tacy, którzy dopiero przy pełnym poziomie aktywności fizycznej w ciągu dnia są w stanie osiągać swoje maksymalne pułapy umiejętności – mówił w Trójce Maciej Skorko z Instytutu Psychologii PAN, zajmujący się zawodowo e-sportem.

Sprawność manualna to nie wszystko

Gość porannej audycji zwrócił uwagę na fakt, że najlepsi e-zawodnicy nie mogą sobie pozwolić na zaniedbywanie swojego ciała, bo forma fizyczna wpływa na jakość pracy mózgu. Przyznał też, że uprawianie e-sportu związane jest ze zwiększonym prawdopodobieństwem pewnego typu urazów. – Liczba ludzi, którzy doznają kontuzji nadgarstków, pleców czy szyi na skutek długotrwałego utrzymywania złej pozycji przy komputerze w trakcie grania jest niesamowita. Na te problemy uskarża się ok. 60 proc. profesjonalnych zawodników.

Choć wiele gier polega na współpracy zespołowej, bardzo ważne są indywidualne cechy gracza, takie jak precyzja ustawienia celownika czy szybkość reakcji. Jak ustalono w trakcie badań, zaczynają się one pogarszać około 26. roku życia, jednak nie przeszkadza to w uzyskiwaniu coraz lepszych rezultatów w grach. – To wynika z nagromadzonej przez lata wiedzy o grze. Możesz być szalenie sprawny manualnie, ale ja jestem w stanie stworzyć przewagę taktyczną, wykorzystując podstawową mechanikę w taki sposób, który jest dla ciebie zaskakujący. Więc możesz być dużo szybszy ode mnie, ale i tak zupełnie nic ci to nie da – tłumaczył Maciej Skorko.


Posłuchaj

3:59
E-sport – w zdrowym ciele zdrowy mózg (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 3.08.2022
Godzina emisji: 7.09

kc


Polecane