Gra komputerowa na receptę? Pierwsza jest już dostępna w USA

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gra komputerowa na receptę? Pierwsza jest już dostępna w USA
Na rynku dostępna jest pierwsza gra komputerowa na receptę. Jej zadaniem jest pomoc w leczeniu ADHDFoto: Shutterstock

Pierwsza na świecie gra komputerowa na receptę jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy lekarze przepisują ją dzieciom cierpiącym na ADHD. Specjalnie napisana, pobudza w mózgu receptory odpowiedzialne między innymi za koncentrację. Jak dodają eksperci, w odróżnieniu od leków gra nie powoduje skutków ubocznych. 

"EndeavorRx" to pierwsza zarejestrowana terapeutyczna gra komputerowa. – Już dwa lata temu została zatwierdzona przez Rządową Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków – mówił w Trójce Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia. – Gra dostępna jest wyłącznie na receptę i przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Została przygotowana i opracowana we współpracy z neurologami. Jej celem jest stymulowanie obszarów mózgu kluczowych dla koncentracji – relacjonował w Trójce. 

Gra zamiast leków

Gra ma charakter terapeutyczny. Biorący w niej udział gracze przemierzają statkiem kosmicznym różne światy i zbierają niezbędne przedmioty. Mama chłopca cierpiącego na ADHD podkreśla, że gra stała się rodzajem zamiennika leków dla jej dziecka. – To  czas, w którym nie muszę podawać medykamentów mojemu dziecku. Szczególnie w weekend, kiedy nie ma szkoły. To znakomita alternatywa – mówiła.

Najważniejsze są relacje 

Skuteczność gry potwierdzają neurolodzy. Część naukowców, mimo że podekscytowana nową technologią, jest też sceptyczna. Jak podkreślała amerykańska psycholog, gra komputerowa to nie świat rzeczywisty. – Dzieci w sytuacjach, w których są znudzone, potrzebują uwagi i troski. Gra komputerowa zawsze będzie dla nich pozytywna, ale nie zastąpi realnego świata. 

Za całość projektu odpowiada japońska korporacja, specjalizująca się w medycynie cyfrowej. Twórcy gry cieszą się z dotychczas osiągniętych sukcesów i już zapowiadają plany stworzenia nowego produktu, dla nastolatków powyżej 12. roku życia. 

Posłuchaj

4:12
Gra komputerowa na receptę? - Pierwsza jest już dostępna w USA (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Charakteryzuje się nadmierną ruchliwością, impulsywnością i kłopotami z koncentracją uwagi. Objawy pojawiają się przed siódmym rokiem życia i często utrudniają dziecku funkcjonowanie. ADHD to zaburzenie, którego do tej pory nie udało się w pełni wyleczyć. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor relacji: Jan Pachlowski
Data emisji: 3.08.2022
Godziny emisji: 6.45

PAP/zch

Polecane