Toskania – miejsce na ziemi, któremu Pan Bóg dał za dużo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Toskania – miejsce na ziemi, któremu Pan Bóg dał za dużo
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StevanZZ/shutterstock.com

Ksiądz Witold Kawecki zakochał się w Toskanii w latach 80., kiedy pojechał do Włoch na studia. Ta miłość przetrwała do dzisiaj, a jej owocem jest "Toskania, jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny".

  • Ksiądz Witold Kawecki jest zafascynowany Włochami i, w szczególności, Toskanią od blisko 35 lat. Najlepszym tego dowodem jego książka "Toskania, jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny"
  • Jak wyliczają eksperci, na terenie Włoch znajduje się ok. 80 procent obiektów światowego dziedzictwa kultury

Człowiek źle urodzony

– Zaczęło się pod koniec lat 80., kiedy studiowałem we Włoszech: wtedy zaczęła się pasja Caravaggiem, pasja Italią, pasja Toskanią, która mi nigdy nie przeszła. Czasami mówię żartobliwie Włochom i Polakom, że jestem "semi italianisato", czyli pół Włochem, pół Polakiem – przyznaje ks. Witold Kawecki, autor książki "Toskania, jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny". – Czuję się świetnie w tamtej przestrzeni Morza Śródziemnego: językowo, kulinarnie, nawet atmosferycznie: upały nie robią na mnie wrażenia. Ja to po prostu uwielbiam... – deklaruje.

– Czasami w żartach mówię, że się źle urodziłem: powinienem się urodzić w basenie Morza Śródziemnego – dodaje z uśmiechem.

Bóg dał Włochom za dużo

– W Italii jest wszystko: sami Włosi mówią, że "Pan Bóg dał nam za dużo". Są góry, morza, dał świętych, fantastyczną sztukę... – wylicza rozmówca Marty Piaseckiej. – Włosi posiadają aż 80 procent światowego dziedzictwa kultury! – wskazuje.

– Oczywiście Florencja jest stolicą Toskanii, stolicą światowego renesansu, miejscem pobytu tylu znakomitych artystów... Ale Toskania to coś więcej niż Florencja, Siena czy Piza: jest piękna w dużych miejscowościach i małych. To też cudowne miasto Lucca, to Pienza, Montepulciano, to jest Arezzo, to cudowna Cortona – wymienia. – Mógłbym tak bardzo długo, bo w Toskanii naprawdę znajduje się wszystko... – zapewnia.

Przeczytaj także


Potomkowie Tusków

– Artyści wspaniali, nawet ci, którzy tworzyli w Rzymie lub innych częściach Italii albo i Europy, oni pochodzili najczęściej z Toskanii. Dlaczego duch artystyczny Toskanii jest taki mocny? – pyta ksiądz Kawecki. I od razu odpowiada: – To jest dość proste: Toskańczycy są dziedzicami ludu Etrusków, zwanych też Tuskami. Stąd też nazwa Toskanii: od Tuskania – tłumaczy.

– Tuskowie, lud żyjący X wieków przed Chrystusem, prawdopodobnie autochtoniczny, który był genialny. Na wiele wieków przed naszą erą cudownie malowali, rzeźbili, opanowali sztukę wojenną i wszystkie inne możliwe sztuki. To oni wymyślili akwedukty, budowali wieże świątyń, drogi, amfiteatry – wylicza. – Nic więc dziwnego, że z tego ludu Etrusków wywodzą się tak fantastyczni twórcy...

Italy by Drone 4K 2019 – Tuscany/YouTube Travel Filmmaker


Posłuchaj

12:32
Toskania - prawdziwy raj na Ziemi... (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: ks. Witold Kawecki (autor książki "Toskania, jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny")
Data emisji: 2.08.2022
Godziny emisji: 14.36, 14.45

pr

Polecane