78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Programie 3 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Programie 3 Polskiego Radia
Powstanie Warszawskie – 78. rocznica w Polskim RadiuFoto: Polskie Radio

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy, w tym radiowa Trójka przygotowały specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami oraz rozmowy z ekspertami i historykami. Temat 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego został poruszony w "Pora na Trójkę" i pojawi się w Trójkowych audycjach "Trójka przed południem", "Trójka do trzeciej", "Zapraszamy do Trójki", 'Reportaż w Trójce" oraz "Klub Trójki".

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – obchody w radiowej Trójce

Temat 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest poruszany w radiowej Trójce. W audycji "Pora na Trójkę" (godz. 6.00-9.00) na chwilę przenieśliśmy się do Londynu, gdzie na grobach pochowanych tam powstańców warszawskich pojawiły się dziś goździki. To akcja organizacji Poland Street, upamiętniająca walczących w Powstaniu. Opowiedział nam o tym nasz londyński korespondent Adam Dąbrowski.

W "Trójce przed południem" (godz. 9.00-12.00) temat 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był obecny w cyklach "W Polskę" Jacka Frentzla, który odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz "Niezła historia", którą opowiedzą Piotr Łodej i jego gość Tomasz Gajownik.

W audycji "Trójka do trzeciej" (godz. 12.00-15.00) nasz reporter Józef Niewiarowski zaprezentował swój materiał o Powstaniu Warszawskim w kulturze popularnej, poświęcony utworom literackim, filmowym i muzycznym, których tematyka obraca się wokół wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i tragicznej śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego otwarto wystawę "Baczyński bez filtra" przed Kordegardą, galerią Narodowego Centrum Kultury. Wystawa jest pokłosiem konkursu dla młodzieży na fotografie inspirowane poezją K.K. Baczyńskiego i upamiętnia celebrowaną w ubiegłym roku setną rocznicę urodzin wybitnego poety. O wystawie w popołudniowym paśmie opowiedziała Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.

W audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 15.00-19.00) zrelacjonujemy obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w całym kraju oraz przebieg godziny 'W" w najważniejszych miejscach stolicy.

Reportaż "Tajemnica kamienicy przy Poznańskiej" autorstwa Antoniego Rokickiego – słuchaj dziś o godz. 22.15.

O zbrojnym powstaniu przeciwko niemieckiemu okupantowi, o bohaterstwie Polaków, o Polskim Państwie Podziemnym i jego zbrojnej sile – Armii Krajowej – i o Akcji Burza oraz o do dziś nierozliczonych zniszczeniach Warszawy i polskich stratach materialnych i niematerialnych w wojnie z okupantem niemieckim, a potem sowieckim – o tym prowadząca poniedziałkowe wydanie audycji "Klub Trójki" Magdalena Drohomirecka porozmawia z Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Wojciechem Falkowskim, dyr. Zamku Królewskiego w Warszawie, oraz z historykiem i publicystą Tadeuszem Płużańskim.

Najczęściej czytane

Powstanie Warszawskie – serwis specjalny Polskiego Radia

Na stronie polskieradio.pl i polskieradio24.pl o godz. 17.00 odbędzie się transmisja wideo z godziny "W" w Warszawie, a o godz. 20.30 – również w radiowej Jedynce – premiera koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Historię Powstania dzień po dniu przybliży serwis specjalny: "78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii", zawierający setki archiwalnych dźwięków oraz filmów ze wspomnieniami uczestników walk.

1 sierpnia w radiowej Jedynce

W radiowej Jedynce w poniedziałek, 1 sierpnia, od godz. 3.00 – w audycji "Tak to bywało" – będzie można posłuchać specjalnego wydania "Słodkiego Radia Retro", poświęconego piosenkom i pieśniom z czasów Powstania Warszawskiego. W specjalnym wydaniu "Sygnałów dnia" rozmowy na temat rocznicy – m.in. z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim. Gościem "Lata z Radiem" (godz. 9.00-12.00) będzie prawnuk Mieczysława Fogga – Michał Fogg, który przybliży losy powstańczej Woli. Ponadto rocznicowa tematyka pojawi się w "Expresie Jedynki" (godz. 15.25), a o godz. 17.00 zabrzmią syreny alarmowe. W audycji "Eureka" o godz. 19.30 o bezpiecznych miejscach schronienia oraz o duchowym orężu w Powstaniu Warszawskim opowie Marcelina Koprowska – historyk, autorka książki "Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego". Od godz. 20.30 transmisja z placu Piłsudskiego z koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki". Przez cały dzień Jedynka emitować będzie również nawiązujące do tematyki powstańczej  piosenki współczesnych polskich artystów – m.in. grup Lao Che, Voo Voo i Kwiatu Jabłoni.

78. rocznica Powstania Warszawskiego w radiowej Dwójce

W radiowej Dwójce w poniedziałek, 1 sierpnia, w audycji "To się czyta latem" (godz. 11.00), Przemysław Stippa zaprezentuje fragmenty książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944". W "Głosach z przeszłości" (godz. 12.45) Dorota Gacek i Ewa Kitlińska zaproszą słuchaczy do wysłuchania fragmentów audycji Aleksandry Łapkiewicz o powstańczych losach pisarzy. W pierwszym odcinku Juliusz Wiktor Gomulicki. Powstańczej tematyki dotyka również słuchowisko, które wyemituje Program 2 "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham" Iwony Rusek – w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego – w adaptacji reżysera i Małgorzaty Szymankiewicz (w obsadzie m.in. Olga Sarzyńska, Stanisław Brudny, Mateusz Weber, Marcin Stępniak).

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

W poniedziałek, 1 sierpnia w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z tegorocznymi obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stacja zaplanowała transmisje obchodów państwowych, relacje reporterskie i rozmowy z powstańcami warszawskimi, które poprowadzi Adrian Klarenbach. Więcej o Powstaniu w audycjach "Debata dnia" (po godz. 18.00) oraz „Towarzystwo Niepokornych” (po godz. 22.00).

78. rocznica Powstania Warszawskiego w radiowej Czwórce

Już od godz. 7.00 w audycji radiowej Czwórki "Pierwsze słyszę" można będzie posłuchać o historii powstańczych piosenek i przygotować się do wspólnego śpiewania  utworów z 1944 roku. "Płytą tygodnia" będzie album "Wolne serca" Kwiatu Jabłoni, złożony z 10 coverów - z udziałem takich gwiazd jak Natalia Kukulska czy Sanah,  które w ważny dla duetu sposób opowiadają o wolności. Płytę będzie można wygrać w konkursie codziennie do 5 sierpnia w audycji „Muzyczny Lunch” ( godz. 13.00-14.00). W "Stacji Nauka" (godz. 12.00) materiały i rozmowy o naukowcach i ich wynalazkach, które miały wpływ na losy Powstania Warszawskiego. W cyklu spotkań z ciekawym człowiekiem w „Czacie Czwórki” (godz. 15.00-17.00) rozmowa z harcerzami i uczestnikami Zlotu Harcerskiego odbywającego się co roku podczas rocznicy Powstania Warszawskiego. Po godz. 17.00 dziennikarze Czwórki poszukają wątków Powstania Warszawskiego w grach, a w "Strefie sportu" (godz. 21.30) relacja z 31. Biegu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia w Polskim Radiu Chopin

W dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 11.00 wyemitowana zostanie w Polskim Radiu Chopin specjalna audycja, w której pojawią się pieśni powstańcze w interpretacji Chóru studentów Akademii Muzycznej w Warszawie oraz III Kwartet smyczkowy Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. Natomiast o godz. 18.00 zostaną przywołane dźwięki jednego z najbardziej przejmujących w ekspresji polonezów Fryderyka Chopina – Poloneza es-moll op. 26 nr 2 oraz Oratorium Św. Stanisław Franciszka Liszta.

78. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom 1 sierpnia zaprosi najmłodszych słuchaczy na "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" (godz. 18.00), w którym Szymon Sławiński, autor książki "Mały powstaniec", opowie m.in. o tym, dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie i jak wówczas wyglądała Warszawa. Natomiast w "Strefie rodzica" (godz. 21.00) rozmowa o tym, jak zainteresować dzieci historią i jak rozmawiać o trudnych, historycznych wydarzeniach. Gościem będzie Małgorzata Czerwińska-Buczek – wolontariuszka, autorka książki "Dzieci wojennej Warszawy".

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu Kierowców oraz Polskim Radiu dla Zagranicy

W Polskim Radiu Kierowców uroczystości rocznicowe będą 1 sierpnia najważniejszym tematem w serwisach informacyjnych. O godz. 17.00 zabrzmią syreny alarmowe upamiętniające wybuch Powstania. W dyskusjach na antenie stacji pojawi się temat, dlaczego o godz. 17.00 w Warszawie kierowcy spontanicznie zatrzymują się na chwilę i czy to jest postawa kształtująca naszą tożsamość narodową. 

Redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy również przygotowały specjalne audycje z okazji 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Słuchacze będą mogli wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów m.in. z ukraińskimi i białoruskimi publicystami.

 

Polecane