Powstańcza rzeczywistość oczami dzieci. Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstańcza rzeczywistość oczami dzieci. Reportaż [POSŁUCHAJ]
Krystyna Wrońska i Jerzy Michalski przez całe życie mieszkają w kamienicy Poznańska 11Foto: Antoni Rokicki

Krystyna Wrońska i Jerzy Michalski są rodzeństwem. Mieszkają w przedwojennej kamienicy w sercu Warszawy, przy ul. Poznańskiej 11, gdzie spędzili również dzieciństwo i niemal całe dorosłe życie. Mieszkanie, w którym żyją, odegrało ważną rolę na mapie powstańczej stolicy.

W mieszkaniu przy ulicy Poznańskiej

Znajdował się w nim punkt opatrunkowy, a piętro wyżej szpital. Historia ta jest jednak mało znana. Obecni mieszkańcy Poznańskiej nie znają losów budynku, a w wielu książkach o powstaniu nie znajdziemy informacji o tym, że w tym miejscu w 1944 roku był szpital. 

Aleksandra Fafius jest córką uczestniczki powstania, jej mama pełniła funkcję łączniczki. Bohaterka reportażu Antoniego Rokickiego opowiada o tym, że w rodzinnym domu rzadko można było usłyszeć historie z pamiętnego roku 1944. Mama pani Aleksandry wspomniała kiedyś o tym, że przy ulicy Poznańskiej znajdował się punkt opatrunkowy dla powstańców. Ta informacja wróciła do kobiety kilkadziesiąt lat później, gdy zaczęła prowadzić kwiaciarnię przy Poznańskiej 11. Po drugiej stronie ulicy walczył Batalion Zaremba-Piorun. Obecny prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy AK opowiadał, że sanitariuszki prowadziły tam rannych, jego kolegów mówi A. Fafius.

Najczęściej czytane

Pamiętny 13 września 1944 

O tym, jak wyglądało codzienne, zwykłe życie na Poznańskiej, opowiada Krystyna Wrońska, z domu Michalska. W 1944 roku miała 11 lat. Zapytana o najsilniejsze wojenne wspomnienie, relacjonuje najboleśniejszy dzień z tego dramatycznego okresu był nim pamiętny 13 września. W kamienicę trafiła wtedy bomba. Pani Krystyna wraz z bliskimi utknęła w gruzach budynku. Przerażający świst, huk, ciemność. Znaleźliśmy się pod tymi gruzami. Nic nie było widać. To był dzień, ale było ciemno… I słyszę taki głos: "Słuchajcie, Michalscy nie żyją". Czuję, że żyję, tylko nie mogę się ruszyć, bo jakimś gruzem i pyłem jestem obsypana… I dopiero jak ten pył opadł, sąsiedzi zaczęli nas wyciągać… wspomina ze wzruszeniem bohaterka reportażu. Z kolei Jerzy Michalski, brat pani Krystyny, w wyniku tego dramatycznego wydarzenia przestał mówić.  

Jak wyglądała wojenna rzeczywistość z perspektywy kilkuletnich dzieci? Dzieci ukrywających i bawiących się w piwnicach przy Poznańskiej…

Posłuchaj

22:42
"Tajemnica kamienicy przy Poznańskiej" – reportaż Antoniego Rokickiego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Tajemnica kamienicy przy Poznańskiej"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 01.08.2022
Godzina emisji: 22.11

kr 

Polecane