Apidomek jak sauna. Kuracja powietrzem pszczół

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Apidomek jak sauna. Kuracja powietrzem pszczół
Przebywanie w sąsiedztwie pszczół ma pomóc ukoić skołatane nerwyFoto: Shutterstock / Lipatova Maryna

Przebywanie w bezpośrednim sąsiedztwie ula pełnego pszczół pomaga ukoić nerwy, ma też zbawienny wpływ na nasze drogi oddechowe – tak przynajmniej twierdzą państwo Sobierajowie, którzy przy swoim domu w województwie świętokrzyskim wybudowali leczniczy "apidomek".

Apiterapia, czyli leczenie różnego rodzaju dolegliwości produktami pszczelimi, znana jest od tysięcy lat. Jej szczególną formę propagują Wioletta i Rafał Sobierajowie z Wielkiej Wsi w województwie świętokrzyskim. W swoim ogrodzie postawili oni "apidomek", w którym można pooddychać powietrzem jonizowanym przez pszczoły. – To jest, można powiedzieć, takie przedłużenie ula – tłumaczy pani Wioletta.

Nad czterema ulami, w których uwija się łącznie ok. 120 tysięcy pszczół, zbudowano specjalne pomieszczenie, chronione moskitierą. – Siedzimy sobie w środku, wszystko wygląda tak jak w saunie – opowiada Rafał Sobieraj. Rola pacjenta polega wyłącznie na oddychaniu czystym powietrzem, jonizowanym przez owady. Jak zapewniają gospodarze, jest ono pozbawione jakichkolwiek bakterii, wirusów czy grzybów, ponieważ pszczoły wyjątkowo dbają o zdrową atmosferę swojej siedziby.  

Na nerwy, alergie i trudności z oddychaniem

Choć tego rodzaju terapia zdecydowanie należy do dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, Wioletta Sobieraj nie ma wątpliwości co do jej leczniczych walorów. – Spędzając czas w "apidomku", oddychając powietrzem pszczół, ale też wsłuchując się w rytm ich życia, w ich buczenie, mamy wszystko, czego potrzeba, by ukoić skołatane nerwy.  

Domek zbudowany jest z surowego świerkowego drewna. Należy w nim przesiadywać sesjami trwającymi po 30 minut, których w ciągu dnia można odbyć nawet dziesięć. Śmiałkowie mogą w nim spędzić również całą noc, śpiąc na porozkładanych na ławeczkach siennikach ze słomy. Ma to pomagać na alergie oraz schorzenia górnych dróg oddechowych. – Ja myślę, że to jest samo zdrowie – mówi stanowczo Wioletta Sobieraj.


Posłuchaj

4:29
Leczenie powietrzem pszczół (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorska materiału reporterskiego: Anna Głąb
Data emisji: 27.07.2022
Godzina emisji: 11.47

kc

Polecane