Zmęczenie i bóle głowy? Pomoże trzepot pszczelich skrzydeł

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmęczenie i bóle głowy? Pomoże trzepot pszczelich skrzydeł
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Hamed Shahsavari

Ule to nie tylko miejsca produkcji miodu, lecz także domy pszczół, które pomagają w… odstresowaniu się. Uloterapia to nowa dziedzina apiterapii, czyli leczenia miodem i innymi produktami pszczelimi. Polega ona na przebywaniu w jednym pomieszczeniu razem z pszczołami oddzielonymi siatką. Jak to działa i w jaki sposób pomaga? 

osa 1200.jpg
Osy – kłopotliwe, ale i potrzebne owady

Wyjątkowe uzdrowisko

W jednym z gospodarstw w Janowcu w województwie lubuskim został zbudowany api-domek, w którym od poniedziałku do niedzieli można leczyć wiele schorzeń – od astmy i alergii, przez zmęczenie i chroniczne bóle głowy po choroby serca. Nad tym specyficznym uzdrowiskiem czuwa Wioleta Wojtera, która wraz z mężem zajmuje się pszczołami już od 25 lat.

Posłuchaj

2:21
Bzyczący lekarze. Czym jest uloterapia i jak działa? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lecznicze działanie mikrowibracji

Jak wyjaśnia właścicielka api-domku, uloterapia to leczenie powietrzem z ula. – Pacjent wchodzi do pomieszczenia, gdzie jest wytwarzane biopole. Mikrowibracje skrzydełek działają na człowieka tak pozytywnie, że są stosowane w różnych schorzeniach – tłumaczy Wioleta Wojtera. – Takie sesje powinny trwać od 30 minut do godziny i powinno być ich dziesięć. Pacjent powinien przyjeżdżać dzień po dniu – podkreśla.

Agroturystyka z potencjałem

Uloterapia w Janowcu może być nie tylko środkiem służącym poprawie zdrowia okolicznych mieszkańców, ale i magnesem przyciągającym turystów. Ogromne możliwości tego miejsca widzi burmistrz gminy Małomice Małgorzata Sendecka. – Już widzę oczami wyobraźni kolorowe ule, małą gastronomię i może jakiś mały domek kempingowy. Skoro to mamy, a pszczoła to życie, warto wykorzystać ten potencjał –mówi.

Magazyn Medyczny | Apiterapia | Wybieram Zdrowie | Sądecki Bartnik/Sądecki Bartnik

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Marek Turowski (Radio Zachód)
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 06.49

kr

Polecane