Zniszczenia wojenne na Ukrainie. Polskie organizacje pomagają chronić zabytki
Od samego początku wybuchu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, Polskie organizacje przekazują materiały pomagające chronić ukraińskie zabytki i dobra kultury. Organizowana jest również pomoc ewakuacji zbiorów oraz działalność doradcza. na czym polega inicjatywa? Jakie działania są prowadzone?
Wskutek działań wojennych, prowadzonych na terytorium Ukrainy, zniszczeniu uległo wiele obiektów kultury, sztuki oraz samych zabytków i eksponatów
Foto: shutterstock.com
- Wskutek działań wojennych, prowadzonych na terytorium Ukrainy, zniszczeniu uległo wiele obiektów kultury, sztuki oraz samych zabytków i eksponatów.
- W pomoc ukraińskim konserwatorom włączyły się polskie instytucje, które od samego początku wojny starają się wspierać działania, mające na celu ochronę i zabezpieczenie najważniejszych dóbr kultury.
- Jak podkreślają zaangażowani w inicjatywę, obecnie proces ten stał się znacznie bardziej utrudniony.
– Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili już ponad czterysta obiektów kultury, wśród nich są muzea, teatry oaz obiekty zabytkowe – usłyszeliśmy w Trójce. – Jedną z największych strat jest muzeum sztuki w Mariupolu. Znajdowało się w nim około czterech tysięcy eksponatów, w tym obrazy autorstwa ukraińskich malarzy. W obiekt trafiła bomba lotnicza. Budynek jest zrujnowany – relacjonował ukraiński historyk sztuki.
Pomoc ze strony polskiej
– Wszystkie nasze działania, jako Instytutu, koncentrują się na pomocy w zabezpieczaniu tych obiektów, które znajdują się w przestrzeni miast i mniszych miejscowości. Coraz większym problemem jest jednak rozdysponowywanie materiałów. Kurczy się rynek osób, które w tej sytuacji mogą nam pomóc w działaniach. Przy wsparciu naszych polskich współpracowników, staramy się nieprzerwanie dostarczać materiały przeciwpożarowe i pomagać doradczo wszędzie tam, gdzie trzeba zabezpieczyć wyposażenie wnętrz lub same eksponaty – wyjaśniała w Programie 3 Polskiego Radia Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu Polonika.
Rejestr strat
– Prowadzony jest rejestr strat. Całkowitą skalę zniszczeń będzie można jednak oszacować dopiero po zakończeniu działań zbrojnych. Jednak już teraz rejestrowane są wszystkie znane zniszczenia i uszkodzenia zabytków, jakie mają miejsce na terytorium Ukrainy. Przypomnę, że mamy tam do czynienia m.in. z bombardowaniem teatrów, które znajdują się w obiektach zabytkowych. Skala zniszczeń rośnie każdego dnia – podkreślił dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Zabytki Ukrainy: Opera Lwowska. Teatr Wielki. Opera we Lwowie. Atrakcje Lwowa. Ukraina./ Język i kultura ukraińska
Zabytki Lwowa – podstawą zabezpieczenie
– Najważniejsze lwowskie zabytki są już zabezpieczone, ale nadal pracujemy nad ochroną pozostałych. – zaznaczała w rozmowie na początku lipca konserwator zabytków Lwowa Lilia Onyszczenko.
– Kiedy wybuchła wojna nie mieliśmy pojęcia jak to zrobić, bo na co dzień się tym nie zajmujemy. Poprosiliśmy więc o radę stronę polską. Konserwator zabytków Bartosz Markowski miał doświadczenie z Syrii. Podpowiedział nam, jak powinniśmy działać w przypadku dużych obiektów np. pomnika Mickiewicza, kolumny koło kościoła Bernardynów albo fontanny z figurą Matki Bożej. Mówił, że najważniejsze jest, żeby zabezpieczyć te obiekty tak, aby w wypadku wybuchu nie rozpadły się na kawałki – powiedziała.
Czytaj także:
- II wojna światowa i wojna na Ukrainie na rysunkach dzieci. Wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny!!!"
- Z pomocą humanitarną na wschód Ukrainy
– Postawiliśmy więc na tych zabytkach klatki. Rzeźby na rynku i przy katedrze zabezpieczaliśmy dwa razy. Pierwszy raz, prowizorycznie w obawie przed zniszczeniem, a potem już prawidłowo owinęliśmy je tkaniną, która oddycha, by kamień nie porósł mchem – dodała Lilia Onyszczenko.
– Witraże, których nie zdemontowaliśmy, zabezpieczyliśmy watą mineralną i deskami lub blachami. Strona polska bardzo szybko nam pomogła. Zwróciliśmy się do naszych partnerów, z którymi współpracowaliśmy latami, do Instytutu Polonika i do konserwatora stołecznego Warszawy Michała Krasuckiego. On ogłosił zbiórkę konserwatorów miejskich, którzy szybko zebrali dla nas gaśnice i inne materiały do zabezpieczenia, których na początku wojny nie mogliśmy dostać. Przysłali nam trzy wagony potrzebnego sprzętu, podzieliliśmy się nim z innymi miastami – podsumowała w rozmowie ukraińska konserwator zabytków.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 27.07.2022
Godzina emisji: 12.19
IAR/PAP/zch