Bulla antypapieża Jana XXIII: niezwykłe znalezisko archeologiczne z XV wieku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bulla antypapieża Jana XXIII: niezwykłe znalezisko archeologiczne z XV wieku
Bulla to rodzaj pieczęci papieskiejFoto: Shutterstock/Timolina

Bullą nazywa się urzędowy dokument wydawany przez papieża. Jednak określenie "bulla" odnosi się także do pieczęci, którą pieczętowano papieskie dokumenty. I właśnie taką pieczęć, należącą do antypapieża Jana XXIII, datowaną na lata 1410-1415, znaleziono w Mierzynie w powiecie piotrkowskim.

  • Jan XXIII (Baltassare Cossa) był antypapieżem obediencji pizańskiej podczas wielkiej schizmy zachodniej w okresie od 17 maja 1410 do 29 maja 1415
  • Za prawowitego papieża uznały go Francja, Anglia, Czechy, Portugalia, Polska, niektóre księstwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego oraz część leżących na północy włoskich miast-państw, w tym Florencja oraz Wenecja

Bardzo rzadkie znalezisko

– Bulla to jest rodzaj pieczęci. Książęta odciskali swoje tłoki pieczętne w wosku, natomiast papieże mieli krążek, najczęściej ołowiany, ok. czterocentymetrowej średnicy i grubości 4-5 mm. Przez całą średnicę tego krążka przechodził wąski otwór, przez który przekładano jedwabny bądź lniany sznurek. Potem zaciskano plombę i była ona przywieszona przy dokumencie – tłumaczy prof. Piotr Strzyż z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Łódzkiego. – Ta bulla jest nienaruszona. Z jednej strony jest wizerunek Piotra i Pawła, z drugiej imię i numer papieża – opisuje znalezisko.

Bulla z Mierzyna jest zabytkiem wyjątkowym, gdyż w Polsce zachowało się ich bardzo mało. To zaledwie druga, która jest w całości: pierwsza wraz z dokumentem znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. I jest jeszcze pół bulli, również antypapieża Jana XXIII z Opatowa w okolicach Sandomierza.


Antypapież wspierający Jagiełłę

– Postać antypapieża Jana XXIII łączy się z wielką schizmą w kościele katolickim. Właśnie w jego czasach funkcjonował papież i dwóch antypapieży, którzy wzajemnie się nie uznawali i zwalczali – opowiada prof. Strzyż. – A skąd właśnie jego bulla w tym miejscu? Bo jego uznawała Polska, Francja, Anglia i jeszcze kilka krajów i księstw europejskich. Jednocześnie Jan XXIII mocno popierał Jagiełłę w konflikcie z Zakonem Krzyżackim – wskazuje.

Trudno jednak stwierdzić, z jakim dokumentem znaleziona bulla była związana. – Zachował się wykaz 298 dokumentów, które antypapież Jan XXIII wystawił dla Polski. Więc w ciągu ok. dwóch miesięcy będziemy mogli się przekonać, czy ma ona związek z Mierzynem – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:08
Cenne znalezisko archeologiczne w Mierzynie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzący: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Gosławska (Radio Łódź)
Data emisji: 25.07.2022
Godziny emisji: 11.49

pr

Polecane