Wolna sobota. Wprowadzono ją 49 lat temu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolna sobota. Wprowadzono ją 49 lat temu
Wrocław , luty 1981. Kolejka w sklepie AGDFoto: PAP/Adam Hawałej

W 1973 roku Polacy po raz pierwszy otrzymali sobotę jako dzień wolny od pracy. Trzeba było ją jednak odpracować. Jak władza ludowa wyobrażała sobie taki dzień? Co w wolny weekend robili przeciętni obywatele PRL?

 W 1973 roku były w sumie dwie wolne soboty, rok później  sześć, a od 1975 roku pracujący mieli do dyspozycji 12 wolnych weekendów. W 1979 roku zostało wprowadzonych aż 14 wolnych sobót, od początku 1981 roku co druga sobota była już wolna, a następnie ustalono trzy wolne soboty w miesiącu  wylicza Tomasz Pakuła z Roztoczańskiego Muzeum PRL w Zamościu.

Postulat Solidarności

 Kluczowym momentem był ostatni z 21 postulatów Solidarności z 1980 roku, zakładający, że wszystkie soboty powinny być wolne. Władza ludowa najpierw się zgodziła, potem wycofała. Pięciodniowy tydzień pracy mamy od transformacji ustrojowej  mówi Rafał Patla z Muzeum Życia w PRL.


Przeczytaj także:


Kaowcy kontra telewizory

Jak dodaje Rafał Pakuła "początkowo zakładowi kaowcy, czyli instruktorzy kulturalno-oświatowi, musieli tego dnia zapewniać pracownikom rozrywki, na przykład biwaki".  Władze PRL zachęcały, aby wolne dni spędzać aktywnie, chociażby remontować mieszkania, uprawiać ogródki działkowe, uczęszczać na kursy kroju, szycia czy jeździć na wycieczki krajoznawcze. Wynikało to z tego, że władza bardzo dbała, aby wolne soboty zanadto nie kojarzyły się wolnością. Niełatwo jednak było odciągać ludzi od telewizorów, które właśnie w latach 70. stały się powszechnie dostępne  mówi założyciel Roztoczańskiego Muzeum PRL.

Sobota w kolejce

 Musimy spojrzeć na to, jak się żyło, ile czasu obywatel tracił na przykład na stanie w kolejkach. Wolny czas poświęcano na to, żeby po prostu zdobyć produkty potrzebne do życia, szczególnie w latach 80., więc wolna sobota de facto nigdy była wolna  podkreśla twórca Muzeum Życia w PRL.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 21.07.2022
Godzina emisji: 6.47

mk

Polecane