Rekompensata za (nieodebranego) fiata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rekompensata za (nieodebranego) fiata
Rekompensata za nieodebranego Fiata 126p, jeśli okaże się książeczkę, nadal jest wypłacanaFoto: shutterstock.com

Nawet 21 tysięcy złotych można otrzymać za nieodebranego fiata! Rekompensata, jeśli okaże się książeczkę, nadal jest wypłacana. Co ciekawe, może być ona dziedziczona.

Chodzi o książeczkę z przedpłatą na małego lub dużego fiata. W latach 80., aby te samochody kupić, należało prowadzić specjalną książeczkę, która dokumentowała nasze wpłaty. Niektórzy do dziś nie doczekali się wymarzonych czterech kółek i to właśnie im oferowana jest rekompensata. Ci, którzy fiata dostali, należeli do grona szczęśliwców.

Nieosiągalne marzenie

– Gdy Kowalski chciał kupić fiata 125p albo 126p, miał kilka możliwości. Jeśli był zdeklarowanym komunistą, miał szansę na talon. Mógł też założyć książeczkę, na którą trzeba było wpłacać określone sumy na dany samochód – mówi Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki i dodaje, że dla większości było to jednak "nieosiągalne marzenie".

Losowania czar 

– W przypadku książeczki, gdy mieliśmy wpłaconą połowę kwoty, mogliśmy brać udział w losowaniu samochodu. Jeśli to się udało, musieliśmy wpłacić pozostałe 50 proc. i mogliśmy tym samochodem jeździć. Losowano jednak bardzo niewiele samochodów, biorąc pod uwagę liczbę osób wpłacających na książeczkę, tak że zdobycie samochodu w ten sposób graniczyło z cudem. Często zdarzało się, że osoby, które wpłacały co miesiąc, dopłaciły do 100 proc. ceny, ale nadal musiały czekać. Część z nich ma te książeczki do dziś, podobnie jak książeczki mieszkaniowe – dodaje.


Czytaj także:


PKO BP wypłaca rekompensaty

– Osoby posiadające przedpłaty, które nie odebrały auta, mogą zgłosić się do placówki PKO Banku Polskiego z dowodem tożsamości i książeczką przedpłaty po odbiór zgromadzonych na nich środków wraz z odsetkami – zaznacza Piotr Wardziak z PKO BP. – To 15 501 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na malucha, i 21 966 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód FSO 1500. Na koniec maja tego roku bank prowadzi łącznie 239 rachunków przedpłat – dodaje rozmówca naszego reportera.


Posłuchaj

3:26
PKO BP wypłaca środki gromadzone na zakup małych i dużych fiatów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wg resortu finansów w czasach PRL łącznie 342 tys. osób nie doczekało się swojego fiata. Polecamy zatem przejrzeć dokumenty po rodzicach czy dziadkach i poszukać wśród nich właśnie takiej książeczki z przedpłatą. A na marginesie przypominamy, że 6 lipca minęło 49 lat, odkąd w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku–Białej rozpoczęto produkcję Fiata 126p, a jednym z fanów marki jest... Tom Hanks.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 8.07.2022
Godzina emisji: 8.15

mk

Polecane