Polemika wokół podręcznika "Historia i teraźniejszość"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polemika wokół podręcznika "Historia i teraźniejszość"
Warszawa, 14.06.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji dla nauczycieli dot. przedmiotu Historia i Teraźniejszość w Warszawie.Foto: PAP/Leszek Szymański

W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki znalazł się podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Mowa o publikacji "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Podręcznik w dużej mierze obejmuje wydarzenia, które po 1989 roku uległy swego rodzaju "niepamięci historycznej". Przerwanie tej zmowy milczenia spowodowało medialne ataki zarówno na sam przedmiot, jak i autora podręcznika. 

Historia i teraźniejszość nowym przedmiotem szkolnym

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. będzie wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wprowadzony będzie w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r. Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie od roku szkolnego 2022/2023, obejmując kolejne roczniki.

Podręcznik "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego prezentuje wydarzenia i mechanizmy historyczne zarówno z dziejów najnowszej historii powszechnej jak i historii Polski, mających kluczowe znaczenie dla sytuacji wewnętrznej w naszym kraju jak i międzynarodowej, której jesteśmy świadkami i obserwatorami.  

Najczęściej czytane

Grzegorz Kucharczyk: ten podręcznik idzie po prąd

Od paru miesięcy podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego budzi liczne dyskusje. Posłanki KO: Krystyna Szumilas, Katarzyna Lubnauer, Kinga Gajewska oraz Barbara Nowacka powiedziały, że MEiN promuje podręcznik do historii i teraźniejszości autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, jednocześnie blokując dopuszczenie innych podręczników. W mediach pojawiają się zarzuty, wskazujące ma to, że podręcznik to wykład poprowadzony jednostronnie, a jego treść przypomina esej. Czego obawiają się ci, którzy chcą zniechęcić uczniów i nauczycieli do korzystania z publikacji?

– Jest kilka powodów. Pierwszy jest być może prozaiczny – to inercja i zachowawczość części środowiska nauczycielskiego, która przyzwyczaiła się do pewnych praktyk, rutyny, więc wszystko, co nowe, budzi ich niepokój. Druga przyczyna jest głębsza – dotyczy istoty nauczania historii najnowszej i związków wiedzy z zakresu historii najnowszej z postawami społecznymi i politycznymi w chwili obecnej – uważa prof. Wojciech Roszkowski.

– Podręcznik pana prof. Roszkowskiego łamie pewien monopol. Prezentuje zupełnie inną wizję historii Polski i świata po 1945 roku, niż prezentują to różni internetowi influencerzy. Ten podręcznik idzie po prąd, jest zaprzeczeniem. A każda tego typu sytuacja rodzi sprzeciw – dodaje historyk u profesor nauk humanistycznych Grzegorz Kucharczyk.

Przemysław Czarnek o zarzutach posłanek KO

– Polemika z głupotą bezpotrzebnie ją nobilituje. Jeśli mają jakiekolwiek zarzuty, to proszę do prokuratury – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do zarzutów posłanek KO, dotyczących promowania podręcznika do historii i teraźniejszości.

Szef MEiN w Programie III Polskiego Radia pytany był o zarzuty posłanek Koalicji Obywatelskiej dotyczące promowania podręcznika do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego i jednoczesnego blokowania dwóch pozostałych. Odnosząc się do ich słów, powiedział, że "polemika z głupotą bezpotrzebnie ją nobilituje". – Jeśli mają jakiekolwiek zarzuty, to proszę do prokuratury – dodał.

Posłuchaj

51:56
Fala krytyki po publikacji podręcznika "Historia i Teraźniejszość". Prof. Wojciech Roszkowski i prof. Grzegorz Kucharczyk gośćmi Trójki (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, autor podręcznika "Historia i teraźniejszość"), prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, profesor nauk humanistycznych)
Data emisji: 18.07.2022
Godzina emisji: 21.07

IAR/kr

Polecane