Hollywood mówi "dość!" chińskim cenzorom
2022-07-16, 08:07 | aktualizacja 2022-07-18, 12:07
Amerykańska branża filmowa nie ma zamiaru dłużej tolerować działań ingerujących w jej produkcje pokazywane w Chinach. To oznacza, że mieszkańcy Państwa Środka nie obejrzą wielu kinowych hitów "made in USA".
Zbyt głęboki dekolt, tatuaże czy papierosy – to wszystko może nie spodobać się chińskim urzędnikom państwowym, którzy skrupulatnie przyglądają się każdemu filmowi mającemu trafić do tamtejszych kin. Największe kontrowersje wzbudzają jednak pojawiające się na ekranie wątki o podłożu politycznym, takie jak choćby flaga Tajwanu naszyta na kurtce głównego bohatera filmu "Top Gun: Maverick", granego przez Toma Cruise'a. Ta wyspa od dawna jest bowiem uznawana przez władze w Pekinie za integralną część Chin.
Niewygodna Statua Wolności
Do niedawna producenci z Hollywood starali się iść na rękę chińskim dystrybutorom i usuwali niewygodne elementy z wersji filmów przeznaczonych na tamtejszy rynek. To się jednak zmieniło. Przedstawiciele wytwórni Paramount odmówili ocenzurowania "Top Guna", nawet kosztem niedopuszczenia go do wyświetlania w Chinach. Podobnie postąpił Disney do spółki z Pixarem w przypadku animowanego filmu "Rok świetlny". Z kolei ubiegłoroczny "Spider Man" powędrował na półkę po tym, jak wytwórnia Sony Pictures nie zgodziła się na wycięcie lub zminimalizowanie pojawiającej się w nim Statuy Wolności.
Kokosy sprzed nosa
Dla amerykańskich filmowców nie są to łatwe decyzje, chiński rynek kinowy należy bowiem do największych na świecie. W 2020 i 2021 roku wysunął się nawet na prowadzenie, ze względu na obowiązujące w Stanach obostrzenia COVID-owe. W pierwszej połowie tego roku Amerykanie ponownie przejęli palmę pierwszeństwa, generując ponad 3,6 miliarda dolarów przychodu, w porównaniu z 2,7 miliarda dolarów, jakie zostawili w kinach chińscy widzowie.
Posłuchaj
Zobacz też:
- Świat filmu zaangażowany w pomoc Ukrainie
- Johnny Depp, najsłynniejszy pirat w historii, kończy 59 lat
- Marilyn Monroe: wielka gwiazda i nieszczęśliwa kobieta
***
Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan, Raf Uzar
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych)
Data emisji: 16.07.2022
Godzina emisji: 7.15
kc